I když v celorepublikovém zpravodajství informovali o skutečnosti, že „přechod planety Merkur nebyl na většině území díky mrakům vidět“, my jsme ho na Ostravské univerzitě viděli.

Studenti oboru Technické výchovy Pedagogické fakulty, pedagogové a veřejnost pozorovali tranzit planety Merkur přes sluneční disk. Vše začalo v pondělí 11. 11. vstupem Merkuru přes okraj slunečního disku ve 13 hodin 35 minut SEČ. V našich dalekohledech byl Merkur jen „drobnou tečkou“, ale zajímavou tím, že je zrovna tam, kde má být…
Na tomto pozorování jsme si sledovali poměry velikostí mezi Sluncem a Merkurem. Zajímavé byly rovněž informace o vzdálenostech, jevech ve sluneční soustavě a fyzikálních a technických principech slunečních pozorovacích dalekohledů a montáží.

Toto pozorování na pedagogické fakultě již tradičně organizoval Mgr. Václav Tvarůžka, Ph.D. z Katedry technické a pracovní výchovy. První pozorování tohoto jevu se uskutečnilo v roce 2016. Na další přechod Merkuru viditelný z našeho území si počkáme do roku 2032. Nicméně pozorovat další vesmírné úkazy budeme i nadále.