Jako jedna z mála vysokých škol se do projektů pro pomoc ukrajinským rodinám intenzivně zapojuje Ostravská univerzita. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dalo totiž pouze sedmi českým univerzitám zelenou v souvislosti s projekty pomáhajícími s češtinou ukrajinským teenagerům ve věku od 14 do 18 let. A právě jednou z nich byla Ostravská univerzita, jejíž program s názvem MOVA se věnuje také výuce češtiny.
Cílem projektu je zvýšit jazykové dovednosti studentů přicházejících z Ukrajiny a eliminovat případné předčasné odchody ze vzdělávání kvůli nedostatečné znalosti českého jazyka. „Časová dotace kurzů je čtyři hodiny denně po dobu čtyř týdnů. Kurzy začínají vstupním testem, ověřením znalostí a ukončeny jsou závěrečným testem, po jehož absolvování každý obdrží certifikát,“ řekla vedoucí Poradenského centra OU Kamila Hýbnerová.
Na kurzu se podíleli kromě Poradenského centra OU také absolvent Ostravské univerzity ze studentské organizace Áčko Hladnov Tomáš Kukuč, studentka Jana Cieslarová a také studentka psychologie Filozofické fakulty OU původem z Ruska.
Na kurzech se mi moc líbí, jsem rád za různé aktivity. Vše je různorodé, líbí se mi milý přístup vyučujících.
Kurzy probíhají v dopoledních a odpoledních hodinách ve Welcome centru Ostravské univerzity, účastníci se ale podívali také do Komenského sadů a dalších významných a zajímavých míst v centru města. „Na kurzech se mi moc líbí, jsem rád za různé aktivity. Vše je různorodé, líbí se mi milý přístup vyučujících,“ prozradil Daniil, sedmnáctiletý účastník kurzu pocházející z ukrajinského Černihivu.
„Zájem o kurzy je obrovský. Letákem jsme oslovili ukrajinské uprchlíky, kteří bydleli na kolejích Ostravské univerzity. Také na komunitních akcích, které se konaly v klubu Áčko na kolejích,“ sdělil Tomáš Kukuč. Organizátoři dále kontaktovali Organizaci pro pomoc uprchlíkům, kamarády, známé, kteří pracovali s uprchlíky nebo je dokonce ubytovávali. Také posílali informace do škol. V případě Daniila to bylo ale jinak. „Já jsem se o kurzech dozvěděl sám ze stránek univerzity. Chtěl bych studovat na Ostravské univerzitě v češtině informatiku, proto jsem se česky naučit chtěl a jsem rád, že Ostravská tuto možnost nabídla,“ vysvětlil.
Zajímavostí je, že výukové materiály do MOVA vytvářejí samotní studenti, a to pod metodickým dohledem Poradenského centra OU. Účastníci kurzů tak pracovali s nejrůznějšími hravými materiály, které měly kromě edukativního také zábavný charakter.
Vystřihovánky, papírové skládačky a hry pro děti z Ukrajiny vytvořili studenti ateliéru knižního designu
Také čtěte
„Například jedna studentka vytvořila sérii obrázků, které mohou sloužit jako omalovánky. Děti podle seznamu v ukrajinštině hledají různé předměty a poté vidí český překlad i výslovnost,“ popsala Julie Kačerovská z Fakulty umění OU.
Měli jsme možnost poznat nové lidi, novou kulturu. Ukrajinské děti byly velmi přátelské a myslím, že v kurzech byla velmi dobrá atmosféra. Navíc bylo zajímavé učit český jazyk jako jazyk druhý.
Kurzy byly přínosné nejen pro účastníky, ale také pro samotné lektory. „Měli jsme možnost poznat nové lidi, novou kulturu. Ukrajinské děti byly velmi přátelské a myslím, že v kurzech byla velmi dobrá atmosféra. Navíc bylo zajímavé učit český jazyk jako jazyk druhý. To znamená, že najednou učíte cizince, kteří nemají základ, na který jste při učení zvyklí,“ řekla lektorka a studentka Andrea Fojtíková z Přírodovědecké fakulty a dodává, že při vyučování bylo nutné si uvědomovat, že vše je třeba vysvětlovat do základů, co nejjednodušeji a snažit se celou dobu dívat na češtinu očima cizince.
Kromě jazykového kurzu pro mládež z Ukrajiny univerzita připravila také kurzy pro dospělé. A řada z přihlášených jsou rodiče účastníků z předchozích kurzů. „Dospělí, kteří vodili své děti do kurzů, se na nás obraceli s tím, že jejich děti jsou z kurzů nadšené, a ptali se, kam se mohou přihlásit oni. Proto jsme se rozhodli na univerzitě otevřít také kurzy pro ně,“ dodala Hýbnerová.
Realizace aktivity byla podpořena z projektu MŠMT.