Přestože knihovna fungovala i před vystavěním nové budovy, roztroušený fond mezi půjčovnou na Přírodovědecké fakultě a dalšími detašovanými pracovišti nebyl ideální. O stavbě nové centrální budovy se začalo diskutovat už v roce 1995 s nástupem druhého rektora Ostravské univerzity, profesora Jiřího Močkoře.

Přijďte s námi oslavit 25. výročí budovy knihovny! Dovolujeme si vás pozvat na návštěvu prostor Univerzitní knihovny, v pondělí 22. ledna 2024 v době od 10 do 16 hodin. Pracovníci knihovny vás ochotně provedou po celé budově.

Projekt výstavby vypracovala společnost Technoprojekt, samotnou stavbu zhotovila firma UNIPS Ostrava. Budova byla dokonce oceněna jako druhá nejlepší stavba roku 1998 v tehdejším Severomoravském kraji.

Budova se během čtvrtstoletí své existence postupně různě proměňovala, aby udržela krok s trendy v poskytování služeb svým uživatelům. Půjčovna prošla modernizací v roce 2016, zatímco druhé patro bylo transformováno dvakrát – v roce 2009 na mediotéku a školicí centrum a později na S-zónu, prostor pro odpočinek a setkávání.

Univerzitní knihovna na Ostravské nabízí mnohem víc než výpůjčku knih

Poslední výraznou proměnou byla kompletní rekonstrukce prvního patra, ve kterém sídlila studovna časopisů. Z ní v roce 2022 vznikla studovna Jacquese Rupnika, multifunkční prostor pro pořádání vzdělávacích a kulturních akcí.

Nejen budova, ale i celá Univerzitní knihovna se neustále snaží měnit tak, aby naplňovala požadavky kladené na informační instituci 21. století a stala se spolehlivým zázemím pro vědecko-výzkumnou a vzdělávací činnost Ostravské univerzity.