Tematicky narážíme na Suchej únor, který je už tradičně příležitostí pro to, nechat odpočinout svá játra. Možná to zvládnete sladit jako Ondra, který na Instagramu radí dodělat zkoušky už v lednu, aby se tak kolizi se „sucháčem“ vyhnul. Pokud ale nestíháte všechno v lednových termínech, a přesto chcete Suchej únor zkusit, nechte se inspirovat našimi tipy. Tady je máte!

Šest způsobů, jak nejoriginálněji oslavovat – bez kapky alkoholu!

1. Oslavte to s drinkem a dobrotou

Máte oslavu spojenou zásadně s drinkem? Dá se to zařídit. Vivien například chodí po každé zkoušce na horkou čokoládu do Starbucks a Jana má z úspěšného zkouškového někdy až dětskou radost, takže to podle ní jistí jedině Rychlé špunty. Lukáš by si dal colu a mnoho z vás by vyrazilo na výborné jídlo, na dort nebo posedělo v kavárně. My to tady z Welcome centra máme nejblíž do Shothouse, kde jsou bezvadné dorty a taky velký výběr pěkně ostrých nealko drinků dochucených třeba křenem. Oslavit zkoušku můžete i s lahví nealko IPY v Docku, odkud můžete v teple obhlížet nově dokončené terasy na nábřeží.

Tip Marie

Tip Michaely

Zdenka si s přítelem na oslavu objednává velký sushi set nebo něco, co je nad jejich obvyklý rozpočet. Super nápad je určitě i slavnostní večeře nebo snídaně do postele ve vlastní režii. A nesmíme zapomenout na klasiku klasik – čokoládu. Tu si dá ráda na oslavu u seriálu naše studentka Míša.

2. Sejděte se u obrazovky

Slavit u obrazovky má něco do sebe, a aby se to mezi zkouškami nezvrhlo, je ideální vybrat si nějakou minisérii, u které máte zaručeno hlavně to, že v rozumném čase skončí. Na velkých streamovacích platformách vás inspiruje příběh Mildred Pierceové s Kate Winsletovou, pětidílná série ověnčená zlatými glóby.

Ceněné české filmy a nejzajímavější dokumenty hledejte na dafilms.cz. Opravdové perly uvidíte na novince, která získala světovou pozornost – FAMU Films. Na téhle platformě jsou například ještě nikdy dříve nezveřejněné snímky Heleny Třeštíkové nebo studentským Oskarem oceněná Dcera. Jestli sázíte na nenáročnou a jistou zábavu, sáhněte po ostravských miláčcích z divadla Mír a jejich exkluzivním obsahu na platformě MírPlay. Cokoli z výše zmíněného si užijete násobně, pokud dáte na tip Kristýny a uspořádáte s přáteli filmový maraton nebo herní večer.

3. Načerpejte energii z kultury

Studentka Dorota doporučuje si na oslavu zajít do divadla. A je na co. Do Komorní scény Aréna můžete pozvat i své Erasmus spolužáky, několik inscenací tady uvádí s anglickými titulky. Bezruči hrají Špinarku, autorskou hru divadelního vypravěče popkultury Tomáše Dianišky, o holce, která chce zpívat, ale nepřijali ji na školu. Do „Dvanáctky“ Národního divadla moravskoslezského přijďte podpořit své kolegy z Operní akademie Fakulty umění, představí se v lyrické fantazii Dítě a kouzla.

Fakultu umění najdete i v GVUO. Děkan fakulty Michal Kalhous zde vystavuje sérii velkoformátových fotografií Stary knedlik a o patro níže připravila galerie výstavu z vlastních sbírek (s ideálním tématem pro naše záměry) Radost – ta zahrnuje obrazy, fotografie i sochy autorů jako je Josef Čapek, Jan Zrzavý nebo současná fotografka Dita Pepe. Do GVUO máte jako studenti slevu a každou neděli je tady vstup zdarma.

4. Pohlaďte tělo i duši

Jana radí udělat si čas sám na sebe, jet do přírody, na wellness nebo si udělat rozmazlovací den. Nejčastější tip, který jste nám na Instagram posílali, byl „dobře se vyspat“. Jak na lepší spánek vám v online příspěvku na Seduo poradí náš absolvent Daniel Gamrot. A udělat toho pro sebe můžete mnohem víc, třeba když se připojíte k našim Dnům psychohygieny od 21. do 24. února. Organizuje je Poradenské centrum OU a plánuje například workshop Mindfulness.

Tip Aleše, Kristýny, Adély a Nikoly

Pokud chcete zkusit něco nového, osloví vás flow při CBD józe. No a pokud máte o wellness tradičnější představy zahrnující bublinky, horký bazén nebo sauny, zajeďte si do center ve Velkých Karlovicích či Velkých Losinách. Nebo vyrazte do Beskyd na chalupu, venkovní vířivka nebo sauna už ani v privátním ubytování není výjimkou.

5. Zapomeňte na všechno v horách

Podle Lucie si od zkoušek skvěle vyčistíte hlavu výšlapem, nejlépe dlouhým a náročným. Stejně tak je podle Kamily ideální vyrazit na jakýkoli výlet, výšlap nebo jinou aktivita s těmi, na které jsme přes zkouškové neměli čas. A vůbec přírodu jste hned po spánku na Instagramu zmiňovali nejvíce. A kam tedy?

Tip Kateřiny

Pokud si chcete dát pořádně do těla, zkuste jakoukoli část trasy B7, zamiřte na Smrk nebo vyšlapejte na Javorový po sjezdovce. Jestli máte náladu na oddechovku s krásnými výhledy, jděte na Gruň, Prašivou nebo Velký Javorník. Pokud jste zvědaví na něco nového, na Horní Bečvě otevřeli trasu s minimalistickými vyhlídkami a odpočinkovými objekty s prvky z místního kamene. Patříte mezi Lysaře? Zkuste se na váš oblíbený vrchol vydat tentokrát z Malenovic kolem Satinských vodopádů, jde o malebnou trasu s výhledy na královnu Beskyd.

Podle studentky Jany je nejlepší oslavou lyžovačka. Chcete-li zkusit nějaké nové místo, vyjeďte do polského Szczyrku. Je to cca hodina cesty, tří kilometrová sjezdovka je v provozu i večer, lanovka má desetimístné gondoly a sportovní den tu můžete zakončit stylovým après-ski v útulné hospůdce.

6. Kupte si něco

Dejte si zasloužený dárek! Naše studentka Eva si za zkouškové dává prstýnky a naše absolventka Markéta si za úspěch s klidem sama koupí pugét. Tak se nenechte omezovat stereotypy a dělejte si radost. Květinou třeba v ostravských květinářstvích Nedbalky v kyticiKytky od Handuly nebo na objednávku do Ostravy, Frýdku-Místku nebo Havířova od naší absolventky z Kytka z venkova.

Nebudeme tajit, že podle nás nejlíp uděláte, když si v čerstvě otevřeném univerzitním OUshopu vyberete tričko nebo nějaký jiný merch s našim brandem. My se zamilovali do recyklovaných zápisníků ze starých univerzitních materiálů. Nicméně pro klasiky potvrzujeme, že je nejlepším dárkem kniha. A těch je v e-shopu nepřeberné množství, v novinkách například výpravná publikace Čti Jeseníky.

A kde jinde (ještě před vznikem našeho nového e-shopu) nejvíc rostly on-line nákupy? Podle statistik zveřejněných v časopisu Forbes v odvětvích sběratelství, cestování, erotického zboží a v gastronomii.

 

Napište nám na sociální sítě, jestli nějaký z tipů na oslavy zkusíte. My vám přejeme mnoho úspěchů u zkoušek a řadu skvělých oslav. Nezapomeňte s nám sdílet svou radost – označujte Ostravskou!