TrikFilm je mezinárodní festival dětské a studentské multimediální tvorby, který vznikl s cílem propojit příznivce animace a dalších audiovizuálních forem. A to se daří – na konci září tohoto roku pod záštitou Fakulty umění Ostravské univerzity a Ateliéru animované tvorby proběhl už 5. ročník tohoto festivalu. Ten následující se bude konat od 23. září do 27. září 2025.
Zakladatelkou festivalu TrikFilm je vedoucí Ateliéru animované tvorby Denisa Jánská. Trikfilm svou myšlenkou navazuje na někdejší festival dětské animované tvorby Ostravský koníček, který organizoval kameraman, animátor a režisér Dalimil Koutek. Denisa Jánská se jej však rozhodla rozšířit o přehlídku tvorby středoškolských a vysokoškolských studentů. V letošním ročníku tak bylo možné soutěžit v celkem dvanácti kategoriích rozdělených podle věku účastníků – zahrnovaly formy animovaný film, motion design, videoart, light design a také tvorbu PC a video her.
Jako motion design se označuje oživení grafiky pomocí animace. Může se jednat například o rozpohybované logo v reklamě nebo prezentaci jako součást firemní identity, ale zahrnuje i úvodní titulky a openingy filmů nebo trailery a jiné herní animace.
Přihlášené projekty nejprve prochází výběrem komise, která je hodnotí pomocí předem daných kritérií. Jedná se o kvalitní řemeslné zpracování, invenci autora a inovativní řešení projektu. Dále musí být výběr opatřen anglickým a českým překladem, aby tak díla byla zpřístupněna publiku a aby je rovněž mohla mezinárodně složená porota hodnotit.
Projekce soutěžních projektů ovšem není to jediné, co mohou návštěvníci festivalu během jednotlivých dní navštívit. Každoročně je akce doplněna o řadu workshopů, dílen a přednášek. Do letošního ročníku organizátoři zahrli například workshop kaligrafie vedený docentkou Eliškou Čabalovou, přednášku o starých časech ploškového filmu na Barrandově a přednášku o Motion Capture, která byla rovněž doplněna následným workshopem, v rámci kterého si návštěvníci mohli tuto techniku vyzkoušet na vlastní kůži.
Trikfilm také spolupracuje s kinem Aero na pražském Žižkově. V rámci vzdělávacího projektu Aeroškola byla festivalovým návštěvníkům k dispozici i dabingová dílna vedená zkušenými lektory. Nechyběla ani herní zóna soutěžních PC her.
Nevíte, co je to plošková animace? Vzpomeňte si třeba na Rákosníčka. Jde o nejstarší animační techniku, která spočívá ve skládání snímků dvojrozměrných rekvizit – vystřižených papírů či textilu. Motion Capture je naopak ryze moderní termín, který označuje proces nahrávání pohybu objektu a jeho převedení na digitální model. Technika se používá především při tvorbě počítačových her, filmů a reklam. Své využití ovšem nalézá i v medicíně, sportu, zoologii, robotice a ergonomii.
Návštěvníci festivalu si ve volných chvílích letos mohli prohlédnout unikátní výstavu loutek Zdeňka Podhůrského, proslaveného především večerníčkem Broučci, kterou měla ve své režii Galerie Fakulty umění (GAFU). Vystaveny byly původní loutky z mnoha televizních a loutkových filmů společně s jejich návrhy. Prezentován byl i postup jejich výroby a ukázky z finálních pohádek.
Další možností, jak si hosté mohli ukrátit chvíli mezi čekáním na další projekci, byly Art trhy studentů Ostravské univerzity, které se konaly v prostorách Fakulty umění ve středu 25. září. Za jejich zařazením do programu festivalu stojí student Vojtěch Šimůnek, jenž se stal také jejich organizátorem. „Počátek trhů s uměním na TrikFilmu se zrodil v třetím ročníku festivalu, kdy jsem navrhl možnost prodeje prací studentů a známých z oblasti umění. Na trzích můžete najít tiskoviny, šperky, plyšáky a letos poprvé zde byl i prodejce autorských tašek,“ vysvětluje Vojta.
„Tento rok mi byl přidělen kromě mé práce s trhem i dohled nad ostatními pracovníky během celého festivalu. I přes tyto okolnosti, které mi byly určitou výzvou, jsem naplněn pozitivními dojmy, za které si nesou zásluhu všichni zúčastnění, kteří se podíleli na chodu festivalu i trhu,“ doplňuje.
Nejen jako trhovkyně, ale i jako účastnice animačních dílen si festival užila studentka Pedagogické fakulty Marie Nováková. „Jsem ráda, že Ostravská univerzita a Ateliér animované tvorby dává svým studentům možnost, kde si mohou vyzkoušet, jaké to je představit a prodejně prezentovat svá díla a produkty. Věřím, že jako první pokus je příjemnější vyzkoušet si to v příjemném prostředí známého kolektivu a zázemí,“ popisuje.
Novinkou na festivalu byla dílna ilustrátorky Kristýny Košutové a také Prasení – soutěž studentských filmů, které neměly spatřit světlo promítačky. Šlo o filmy, které vznikaly z potřeby sebevyjádření studentů.
Vojta by z programu festivalu vypíchl rozhodně videomapping studentů a dětí, který se pořádal večer 26. září na fasádě budovy Fakulty umění. „Opravdu ojedinělá událost, protože není běžné vidět videomapping, který byl z velké části složený z kreseb a animací samotných dětí,“ dodává.
Festival TrikFilm 2024 byl zakončen v sobotu 28. září slavnostním vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií a koncerty ostravské kapely SACA a duem Michal Žáček – Mário Šeparovič.
Nezapomeňte sledovat sociální sítě festivalu a poznačte si do kalendáře termín 23. až 27. září 2025. Přijďte si vyzkoušet různé animační techniky nebo se přihlaste na Art trhy a představte své výrobky festivalovým návštěvníkům. Těšíme se na vás příští rok!