Odkaz obětí lágru Hanke

Autor: , 19. 2. 2017

Pozvánka na debatu, která se uskuteční v úterý 21. 2. v 17 hod. v Centru Pant.


Prostor tábora Hanke v roce 1963.

Hosté debaty: prof. Nina Pavelčíková z Katedry historie FF OU, herec NDMS a člen městského zastupitelstva Vladimír Polák, režisér Radovan Lipus a publicista Ivan Motýl.

Nenávist vůči nacistům přerostla s koncem 2. světové války v masové zlo, jehož oběťmi se staly desítky tisíc Němců. Zavraždili je Češi. Bez soudů, podle principu kolektivní viny. V lágru Hanke v Ostravě nepřežilo podle zjištění historiků 231 lidí. Dosud se těmto událostem věnovali historikové a publicisté. Teď se k temnému odkazu českých dějin přihlásili ostravští politici a rozhodli o vytvoření pamětní desky. Co na ní bude napsáno a kde by byla umístěna? Půjde o samostatný krok, anebo by se měla řešit v rámci celkového budoucího pojetí sadu Milady Horákové?

“Nejhrůznějším se stal případ internačního  tábora na Nádražní třídě v Moravské Ostravě, jenž vznikl v prostoru bývalého zasilatelství firmy Hanke v květnu 1945 a sloužil jako prozatímní věznice Národní bezpečnosti.” /Zdroj: Krásná Ostrava roč III (2015), č. 6, s. 9-10./

Akce se koná ve spolupráci Centra PANT, Antikvariátu a klubu Fiducia a Ostravské univerzity.