V tomto čísle Semestru psychologie naleznete rozhovor s paní doktorkou Leonou Jochmannovou, se kterou hovoříme o problematice traumatu. Co to vlastně trauma je, jak se léčí a jestli může mít celoživotní následky na psychiku jedince. Ponoříte se do problematiky traumatu v našem odborném okénku, což jistě ocení každý student psychologie, ale i kdokoli, koho psychologie zajímá blíže. Můžete si přečíst příběh ze života slečny, která si prošla sexuálním násilím. Obdivuji odvahu, se kterou se nám rozhodla svůj příběh sdělit. Ač jsme si pohlídaly, abychom měly příběh od někoho, kdo se věnuje integraci události skrze práci na sobě samém – jsou věci, o kterých je bolestivé mluvit i s velkým odstupem času. Nevěnujeme pozornost pouze negativním aspektům traumatu. Připravili jsme si pro vás článek o posttraumatickém růstu, seznamujeme s možnostmi léčby a mnoho dalšího.

Doufáme, že články, které jsme si pro Vás v tomto čísle připravily, Vás něčím obohatí. Třeba někomu z Vás pomohou rozhodnout se vyhledat odbornou pomoc, nebo ji doporučit někomu blízkému. Psychické zdraví máme pouze jedno a je důležité se o něj starat. Všichni jsme jen lidé a není ostuda říct si: „Už nemůžu, pomozte mi.“

šéfredaktorka

Helena Beranová

Více o tématu trauma a dalších psychologických tématech naleznete v časopise Semestru psychologie, které už čtvrtým rokem vydávají studentky a absolventky katedry psychologie Filozofické fakulty OU.