„Chci tě! Na Ostravské univerzitě.“

Těmito slovy startuje pozvánka na Noc vědců na půdě Ostravské univerzity, kterou k této příležitosti složil slam poetrista Filip Koryta. Právě on je také průvodcem celého premiérového videa Noci vědců a moderátorem jednotlivých diskuzních formátů Na kafe s…

 

Na kafe s…

Diskuzní formát Na kafe s… je na půdě Ostravské univerzity velmi oblíbený, a proto nesměl chybět ani na online Noci vědců. Tématem robotizace a průmyslu 4.0 celý program odstartoval ostřílený řečník profesor Jan Keller, který vznesl obavu nad tím, že robotizace nepřinese tolik dobrého. Ba naopak může zatopit nezaměstnanosti a vytvořit větší propast mezi střední a vyšší sociální třídou. Jako z futuristického světa se pak jeví rozhovor s doktorem Karlem Hlaváčkem, který kvůli epidemiologické situaci proběhl pro online natáčení skrze stream. Matrix, Čapek, Star Trek a Terminátor, tohle všechno se vlezlo do jedné diskuze, kterou se prolínalo zamyšlení nad tím, kam všude postupná robotizace v rámci lidského bytí proniká. Na samotném závěru diskuzního formátu vystoupila doktorka Jiřina Hosáková, která se zaobírala závislostmi, a to i těmi na multimédiích. Její vystoupení končilo veskrze optimisticky a o využívání internetu a sociálních sítí sdělila: „Je to něco, co náš život obohacuje,“ zároveň ale dodala, že život máme jenom jeden a měli bychom ho trávit plnohodnotně, nejen v tom digitálním světě.

Diskuze byly financovány z projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě, registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225.

 

Desetiminutové Science Talky

Krátká čtyři videa a jeden podcast, to je forma, jakou popisují vědci z Přírodovědecké fakulty a z Fuzzy ústavu svou práci s roboty. Jak například pomohli roboti při testování na Covid-19 nebo jaký je společný znak robotů a života. Přírodovědci se zaměřili i na robotické linky v krevních laboratořích a na problematiku toho, jak se humanoidé vlastně učí a co mají v hlavě.

 

Koncert, pokec s robotem nebo rozbor Čapkova díla

Člověk není stroj, tak zní téma koncertu studentů Fakulty umění. Asi si říkáte, co mají společného hudebníci a letošní robotické téma. Budete se divit, ale někteří skladatelé hledali inspiraci právě ve strojích, rytmických motorech nebo průmyslových materiálech. Umělcům je kromě jiného právě robotická přesnost velmi blízká, musí ale hodně trénovat. Stejně tak bylo potřeba cvičit s robotem Georgem, kterého informatici z Přírodovědecké fakulty naučili mluvit o životě Karla Čapka nebo o svém robotím kolegovi Wifibotovi. V rámci letošního tématu, které je mimo jiné odkazem na 100 let od vzniku slova robot, kterému vdechl život právě Karel Čapek, nesmí chybět ani rozbor díla RUR a toho, jak ho můžeme vnímat právě dnes.

Kompletní program je do konce roku k dispozici zde: www.nocvedcu.cz/organizace/ostravska-univerzita a mohl vzniknout i díky finanční podpoře města Ostrava.

Online forma Noci vědců je výjimečná tím, že právě letos nemusíte zůstat jenom na půdě Ostravské univerzity, ale můžete se mrknout i do jiných míst, a to v celé České republice. Takže neváhejte, program na vás čeká až do konce roku na www.nocvedcu.cz.