Letošní ročník této proslulé popularizační akce čeká významná změna! Noc vědců se totiž stěhuje do nových prostor City Campusu OU a Simulačního centra Lékařské fakulty. Na Noci vědců tak bude k vidění nejen špičková věda, zábavné vědecké show a moderní experimenty, ale také nové laboratoře a speciální prostory, které vědci a studenti univerzity nově denně využívají. Zapište si termín 6. října do svých diářů, brány Ostravské se otevřou úderem 17. hodiny!

Mimo rozmanité workshopy napříč vědními obory pro vás chystáme přednáškový cyklus Nocvědecké talks, který vás zavede na nečekaná místa.

„Letošní téma tajemství vás zavede do nepoznaných hlubin vědy. Zjistíte, co nám skrývá příroda, medicína, lidská psychika a třeba nové technologie. Mimo rozmanité workshopy napříč vědními obory pro vás chystáme přednáškový cyklus Nocvědecké talks, který vás zavede na nečekaná místa,“ říká organizátorka Noci vědců na Ostravské univerzitě Lada Čecháčková.

Noc vědců je akcí, kdy během jednoho večera ožijí vědou stovky vědeckých budov, do kterých se běžně nedostanete. Věda je všude kolem nás, a my vám ji rádi představíme. Nezáleží na tom, kolik je vám let nebo jakou školu máte vystudovanou – na Noci vědců si každý najde to své. Zářivé experimenty, zábavné vědecké hrátky pro děti a zajímavé přednášky – věda vám během tohoto večera otevře svou náruč! Přijměte toto pozvání, poznejte naše vědkyně a vědce a nechte se pohltit poznáním.

V České republice se Noc vědců koná již od roku 2005. Zapojují se do ní univerzity, vědecké ústavy a instituce, hvězdárny i další vědou žijící organizace. Letos naposledy akce proběhne pod národní koordinací Ostravské a VŠB – Technické univerzity v Ostravě.

„V tomto okamžiku finálně ladíme program letošního ročníku. Máte se rozhodně na co těšit! Budete mít jedinečnou příležitost nahlédnout do nově otevřeného Simulačního centra Lékařské fakulty, poslechnout si zážitky z lékařské cesty na Madagaskar. Pedagogická fakulta vás vezme na návštěvu za Komenským a seznámí vás například s kinematickou analýzou pohybu ve špičkové laboratoři,“ zve na Noc vědců Lada Čecháčková.

Dodává, že na Fakultě sociálních studií si posvítí na téma žen ve vědě a na sourozenecké vztahy dětí bez domova, Fakulta umění otevře brány do jednoho z nejlepších komorních sálů v republice. Filozofická fakulta představí tajemství skrytá v obrazech, vydáte se s ní také na cestu za tajemstvími minulosti a Přírodovědecká fakulta vás provede například světem biofyziky, a dokonce vás na chvíli přenese až do Grónska.

Celý program Ostravské univerzity postupně najdete na webu Noci vědců.

A jak vypadala Noc vědců v loňském roce? Mrkněte na video.