Na Noci vědců vám 6. října úderem páté hodiny odpolední představíme tajuplný svět vědy hned na dvou vlajkových budovách univerzity, a to na City Campusu OU a v Simulačním centru Lékařské fakulty (Aktualizace: Kapacita prohlídek na Lékařské fakultě již byla naplněna. Pokud jste se nestihli registrovat, těšíme se na vás na City Campusu OU). Bavit vědou vás budeme až do pozdních 22 hodin. A že nestihnete být na obou místech zároveň? Nesmysl, domluvili jsme pro vás historický Nocvědecký express Bobík, autobus, který vás kyvadlově mezi těmito budovami přepraví.

Pro všechny nedočkavé máme dobrou zprávu! V letošním roce jsme pro vás zároveň připravili online program, který spustíme už v pátek 29. září. Těšit se můžete na videopodcast Antarktida očima lékaře, kde se dozvíte vše o vědecko-výzkumné cestě docenta Jana Mácy na antarktický ostrov Jamese Rosse, a také se vydáte za tajemstvím dlouhověkosti žraloka malohlavého a zjistíte, proč jeho DNA upoutalo pozornost českých vědců. Online program Ostravské najdete v pátek 29. září od 17 hodin na webu Noci vědců.

Pokud jste žízniví nejen po nových zážitcích a vědomostech, budete mít možnost zavítat do City Campus coffee, kde bude k dostání drobné občerstvení.

Mimo oblíbené workshopy a interaktivní program si pro vás každá z fakult připravila poutavou přednášku v rámci Nocvědeckých talks, kterými ožije Aula v budově sportu City Campusu OU. Prostřednictvím zajímavých přednášek zabrousíte do tajemného světa rostlin, na Madagaskar, dozvíte se nepoznané o současné umělecké scéně Ostravy a třeba zjistíte, jak vás ovlivňuje psychosomatika.

Přinášíme ochutnávku, na co se můžete letos těšit!

Fakulta sociálních studií

Fakulta sociálních studií vás zavede na Tajuplnou cestu k poznání rodiny i sama sebe, kde se dozvíte, jak vnímáte své nejbližší. Posvítíte si na téma Žen ve stínu, a vcítíte se do situace vědkyň, které ačkoliv přinesly zásadní vědecké objevy, tak na poli vědy nejsou příliš vidět. Mimo to můžete nahlédnout do života na vozíku, zeptat se na vše, co vás zajímá a třeba si i jízdu na vozíku vyzkoušet.

Pedagogická fakulta

Fascinuje vás lidský pohyb? Zajímá vás kinematická analýza nejen vašeho běhu či chůze? Nebo jste jen nadšeni z moderních technologií a všeho, co lze s jejich pomocí zjistit? Přistupte blíže a prozkoumejte tajemná zákoutí laboratoře biomechaniky lidského pohybu s Pedagogickou fakultou! Při průzkumu City Campusu OU v různých místnostech zjistíte, že informatiku lze vyučovat bez počítačů, a pokud budete mít štěstí, tak se díky cestování časem potkáte se samotným českým velikánem Komenským.

Fakulta umění

Tajemství, umění a věda odjakživa kráčí ruku v ruce a na Noci vědců se potkají v Komorním sále. Od 17:20 se můžete zaposlouchat do libozvučného zpěvu. Studenti s rozličnými nástroji se zde budou střídat až do 19:40. Pokud vás zajímají umělecké relaxační techniky, rozhodně směřujte své kroky na workshop Relaxace s barvami, kde si vytvoříte vlastní barevnou paletu. V neposlední řadě nahlédnete i do tajemství tvorby sítotisku, kde si budete moct potisknout cokoliv si přinesete.

Filozofická fakulta

Staňte se poutníky časem zahalenými tajemnem a záhadami. Zasvětíme vás do tajných procesů výroby vynálezů a zboží, za jejichž vyzrazení se platilo životem. Čeká vás několik zastávek, na kterých rozluštíte skryté významy šifer iluminátů, objevíte tajné přísady elixírů alchymistů, odhalíte, jaké příměsi do barev si střežili malíři, aby jejich barvy byly nejzářivější. Vydejte se na cestu za zapomenutými tajemstvími minulosti!

Lékařská fakulta

Na Lékařské fakultě vás čekají interaktivní zážitky pro všechny se zájmem o medicínu a fungování lidského těla. Odhalíte, co má společného virtuální realita, umělá inteligence a medicína, jaké je to být záchranářem a vysvětlíme vám, k čemu chirurgové potřebují kuřecí křídla. Nechte se provést tajemnými zákoutími nově otevřené cvičné nemocnice a vyzkoušejte si její moderní zázemí na vlastní kůži. Kapacita Simulačního centra je omezená, rezervujte si včas termín své prohlídky (Aktualizace: Kapacita prohlídek již byla naplněna. Pokud jste se nestihli registrovat, těšíme se na vás na City Campusu OU). Organizované prohlídky začínají v 17:00, 18:30 a 20:00.

Přírodovědecká fakulta

I v letošním ročníku vás okouzlíme přírodními vědami. Oslavíme 70 let od objevu struktury DNA a zavítáme na noční směnu s živočichy – víte, že se i živočichové s denní aktivitou stávají více aktivnější právě v noci? Jak se živočichové v noci pohybují? A jak je ovlivňuje člověk? Mimo jiné si budete moci vyzkoušet práci detektiva a pomocí chemie sejmout otisky prstů či krevních stop. Získáte jedinečnou příležitost zjistit, co skrývá umělá inteligence a zavítáte do mikrosvěta pod lupou.

Pokud se stejně jako my nemůžete Noci vědců dočkat, můžete se bavit vědou už na Hospodském kvízu v pondělí 2. 10. v Áčku na Hladnově. Hrát budeme o skvělé ceny!

Celý program Ostravské najdete na webu Noci vědců.

Noc vědců proběhne také za podpory:

Projekt SCIENCzEch 22-23 je přidruženou akcí MSCA a Evropské občanské iniciativy podpořené programem Marie Skłodowska Curie actions. Výzva: HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01 (Marie Skłodowska-Curie actions European Researchers’ Night 2022-2023).