Bylo mi tehdy 16, kdy tenhle příběh započal. Ale teprve sedm let poté jsem schopná si uvědomit, co se tehdy skutečně dělo a jaký nadpis by můj příběh měl, kdybych ho měla psát: sexuální násilí.

Jako náctiletá jsem se bezhlavě zamilovala do o šest let staršího kluka. Dokončil tehdy školu a začal pracovat na manažerské pozici. Byl to velmi charismatický muž, vždy středem pozornosti pro svůj vytříbený smysl pro humor. Ve společnosti se ke mně vždy rád hlásil, byl ochranářský, občas však až majetnický. Milovala jsem to, jak byl iniciativní, plánoval různá překvapení, výlety či koncerty a také nabízel rodinný, dospělácký život, ačkoli jsem sama ještě nebyla plnoletá. Ale byl také direktivní, autoritativní a příliš nezvládal míru zodpovědnosti, která mu ležela na bedrech. Jeho frustrace se začala projevovat ve vztahu.

Po půl roce vztahu se partner opil a poprvé mě udeřil. Dal mi facku. Zůstala jsem ochromeně stát. V hlavě se mi míjela spousta myšlenek. Tohle si přece nemůže dovolit, nemá právo mě fackovat. Měla bych odejít? Ale jsem u něj na bytě, není teď úplně možnost se sebrat a odcházet… A je to vlastně tak hrozné? Vždyť mi nic neudělal. Žádná boule. Krev neteče. Dokud neteče krev, je to dobrý. Vždyť to znáš z domu, Maru, tam je to teprve hrozný, tohle nic nebylo. Měla jsem v hlavě příběh své týrané mámy a táty alkoholika. Byl to jen zkrat.

Ale skutečně to byl jen zkrat? Nebo předzvěst něčeho většího? Vztah se vyvíjel směrem, kdy: „Ne,“ nebylo pro partnera odpovědí. V čemkoli. Nezáleželo na tom, zda šlo o výběr místa k výletu nebo o odmítání sexu. Mohla jsem říct: „Dneska ne, nemám náladu, energii, chuť, cokoli…“ ale on si vždy vzal, co chtěl. Přestala jsem se bránit a jen čekala, až to skončí. Pak nastaly ale chvíle, které se mi nedařilo přečkat s chladnou hlavou. Číst dál. (Semestr psychologie, strana 22)

Nejen tento článek v kompletní podobě, ale i další texty s tematikou traumatu a dalších psychologických tématech naleznete v novém čísle časopisu Semestru psychologie, který už čtvrtým rokem vydávají studentky a absolventky Katedry psychologie Filozofické fakulty OU.

Pokud nechcete, aby vám unikly jakékoliv novinky spojené s tímto časopisem, odebírejte jej na sociálních sítích – na Facebooku a na Instagramu!