Naši studenti na letní škole ve Volgogradě

Autor: , 15. 8. 2018

V těchto dnech se koná týdenní letní škola ve Volgogradě s názvem Nový život pro průmyslová města. Do Volgogradu vycestovalo i 7 studentů Ostravské univerzity.


Letní škola je založená na týmové spolupráci. Na společném projektu spolupracují studenti z Ruska, Itálie a České republiky.

Jak vytvořit podmínky pro příjemný život ve městech zatížených upadajícím průmyslem? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět studenti z Itálie, Ruska a České republiky na letní škole nazvané Nový život pro průmyslová města. Studenti mají jeden týden na to, aby společně navrhovali inovativní a kreativní řešení pro města, jež se dlouhodobě potýkají s různými dopady průmyslové činnosti. S jednotlivými projekty jim budou pomáhat architekti, organizátoři velkých kulturních a sportovních akcí i představitelé veřejné správy.

Cílem letní školy není najít klíč k vyřešení problémů spojených s dopady průmyslu, ale přimět studenty uvažovat o nových podmínkách, jakým směrem se taková města mohou ubírat, jak tvořit jejich novou identitu, jak se přizpůsobit změnám, aby vznikl prostor pro kvalitní život jejich obyvatel. Účastníci letní školy v jednotlivých rusko-česko-italských skupinách připravují řešení nejrůznějších modelových situací a navrhují tvůrčí projekty rozvoje měst. Na konci týdne by měli předložit výsledky své práce.

Letní škola se koná ve dnech 13.–17. 8. 2018 ve Volgogradu na Ruské akademii národního hospodářství a státní služby. Za Českou republiku se účastní 7 studentů z Filozofické a Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje. Týdenní program mimo jiné zahrnuje přednášky zajímavých osobností, jenž mají bohatou zkušenost s organizací masových akcí jako jsou Olympijské hry nebo mistrovství světa ve fotbale. Součástí programu jsou také návštěvy důležitých a zajímavých objektů městské infrastruktury a památek, které mohou být pro studenty inspirací.

V příštím roce bude hostující univerzitou pro letní školu Ostravská univerzita, která tematicky naváže na letošní ročník. Právě Ostrava se může podělit o zkušenosti s tvorbou průmyslových památek a budování postprůmyslového města jako příjemného místa pro život.