Přihlašovací formulář na sázení stromů 8. a 9. dubna 2022 zde.

Jmenuji se Dagmar Hrachovcová a jsem studentkou prvního ročníku Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, konkrétně oboru Učitelství pro 1. stupeň ZŠ. O tom, že Ostravská organizuje sázení stromů, jsem se dozvěděla od spolužáků a šéfredaktorky OU@live Míši Davidové a řekla jsem si, že by stálo za to se tam alespoň na chvíli podívat. Spojila jsem příjemné s užitečným a vydala jsem se na sázení, které se konalo v režii Ostravské již podruhé.

Zeptala jsem se hlavní organizátorky Míši Mackové z Centra marketingu a komunikace na OU a studentek lékařské fakulty na jejich pocity i faktické informace.

Jak ses dostala k této práci a celkově k sázení stromů?

M. Macková: Než jsem na Ostravské začala pracovat, tak vznikla kampaň „Ovlivni nejen svou budoucnost“ a společně s tím pak také sázení stromů. První sázení proběhlo už loni na podzim, první den bylo na místě asi 70 studentů a druhý den asi 90 společně se zaměstnanci. Terén byl hodně náročný, kamenitý a v kopci, takže to nebylo úplně jednoduché. Tady už je to lepší.

Můžu si to také zkusit?

M. Macková: Jasně, tady máš rukavice a můžeš se do toho pustit.

Mohu si je nechat?

M. Macková: Jsou tvoje, každý tady dostane vlastní rukavice jako dárek.

Děkuji. Kolikáté je to dnes sázení a za jakým účelem celé vzniklo?

M. Macková: Mělo to být třetí, ale je druhé. Ačkoliv jsme už měli všechno připravené a domluvené s prváky, bohužel jsme to museli 14 dní před jarním sázením z důvodu pandemie zrušit. Celý projekt vznikl za účelem seznámit prváky mezi sebou a za každou podanou přihlášku vysadit stromeček.

A v čem spočívá tvá práce?

Já jsem vlastně takový hlavní komunikátor, takže jakmile obešleme všechny prváky a já si je zapíšu do systému, zjistím, kdo má přijít jaký den, a každému přihlášenému ještě zvlášť zavolám, abychom věděli, jestli s ním můžeme počítat. Kolikrát se nám stane, že se přihlásí i nějací cizinci, takže komunikuju i se zahraničními studenty.

Samozřejmě zajišťuji taky občerstvení a dopravu a když už je vše domluvené, tak studentům napíšu emaily. Může ovšem dojít k situaci, že někdo onemocní nebo nemůže jet, v tomto případě oslovím náhradníky. Když je vše připravené, přichází samotné sázení. Máme už dlouhou dobu domluvenou spolupráci s Lesy ČR, které nám zajistí stromečky, zařídí pracovní nástroje a personál.

A jaké jsou tvé pocity z dnešní a včerejší sadby?

M. Macková: Já to vidím velice dobře. Přišlo 46 studentů, sází se napříč fakultami, takže tady vznikají nová přátelství, což bylo vlastně účelem. Nyní máme vysazeno okolo osmi tisíc stromků.

Máte nějaký náhradní program, když bude pršet?

M. Macková: Zalezeme do bunkru a uděláme společnou fotku. Dělám si legraci… Jakmile poobědváme, uděláme společnou fotku, a než začne pršet, budeme dál sázet. Ale co jsem slyšela, tak je prognóza v případě deště mírná, tak doufám, že třeba jen tak lehce sprchne a uvidíme.

Když už tuto akci organizuješ druhým rokem, vidíš nějaký posun, například v lepší organizaci a fungování týmu nebo jste se ještě úplně neutřepali? Zmínila jsi, že vám jedno setkání, konkrétně na jaře, odpadlo… tak jestli se s týmem opravdu znáte a jste sehraní, jak to funguje?

M. Macková: Z organizátorů jsme tady s Viktorem Fišerou, který jinak pořádá velké univerzitní eventy a tady se stará hlavně o zázemí, aby měli sazeči co největší pohodlí. Z lidí, kteří byli na loňském sázení je tady, tuším, pouze jeden člověk. Sázeči jsou vlastně úplně noví, ale myslím si, že to zatím funguje skvěle. Pán z Lesů ČR říkal, že už nemáme žádné stromky v modrých sáčcích, což pro nás znamená, že máme z velké části hotovo.

Jak hodnotíte dnešní sázení?

Studentky LF: Je to tady moc fajn, takové uklidňující a je vidět, že lidi, kteří tady jsou, jsou zde opravdu dobrovolně a práci si užívají. Je super aspoň jednou nesedět za anatomií a dělat něco manuálního.

Není vám zima?

Studentky LF: Já myslím, že při té práci se lidé zahřejí, takže mně zima není, spíš jsem si sundávala vrstvy, než přidávala, abych pravdu řekla.

Osobně jsem ještě nikdy neviděla, jak se sází les. Byl to pro mě opravdu velký zážitek! Věřím, že se stromečky ujmou a za pár let se na ně třeba půjdeme podívat. Myslím, že organizace celé akce byla naprosto perfektní, nikomu nic nechybělo a všichni byli moc příjemní. Sázení mohu doporučit všem studentům, kteří mají rádi přírodu a veselou společnost.