„Ten pocit, když někomu pomůžete, člověku, společnosti nebo přírodě, je k nezaplacení. Ostravská univerzita, spolu se svými studenty a zaměstnanci, pomáhá velmi ráda. Proto jsme po celý narozeninový rok organizovali nejrůznější dobrovolnické akce. Pomáhali jsme na konkrétních místech a posilovali vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chceme ukázat jako atraktivní univerzitní a studentské město,“ uvádí dobročinnou část oslav třiceti let Ostravské univerzity rektor Jan Lata.

Pomáhali jsme na konkrétních místech a posilovali vztahy s Ostravany a Ostravou, kterou chceme ukázat jako atraktivní univerzitní a studentské město.

Materiální sbírky, opečovávání veřejného prostoru, benefiční akce, dárcovství krve a aktivní přístup k životu ve městě, bez toho už si mnozí zaměstnanci a studenti Ostravské nedokážou univerzitu představit. Ostravská si zkrátka uvědomuje sílu své komunity a je připravena ji využívat i dál. Krom sázení stromů, kterých díky univerzitě v lesích v Moravskoslezském kraji za poslední rok přibylo na 16 tisíc, jsme nastartovali řadu dalších aktivit.

A u čeho v posledním akademickém roce lidé z Ostravské byli?

Studenti a zaměstnanci odvezli 400 kg odpadu od řeky Lučiny z akce Ukliďme Česko na Den Země, kterou v centru Ostravy uspořádala Přírodovědecká fakulta. „Když si vybavím ty pytle v zaplněném kontejneru, tak je vidět, že podobné akce mají určitě smysl,” konstatoval za pořádající PřF OU doktor Stanislav Ožana z Katedry biologie a ekologie.

Symbolických 30 litrů krve darovali v dubnu a květnu lidé z Ostravské, a hlavně Lékařské fakulty v krevním centru FNO. „Do krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava přišlo na naši výzvu z Ostravské 71 dárců a z toho 21 darovalo krev poprvé. Od Velikonoc do poloviny května se nám společně podařilo darovat oněch symbolických 30 litrů krve,“ shrnuje Jana Kruťová ze studentské organizace IFMSA.

Do krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava přišlo na naši výzvu z Ostravské 71 dárců a z toho 21 darovalo krev poprvé. Od Velikonoc do poloviny května se nám společně podařilo darovat oněch symbolických 30 litrů krve.

Nasbírané hygienické potřeby pro znevýhodněné ženy a jejich děti předala v únoru studentská organizace Zebra z Fakulty sociálních studií do několika zařízení v Moravskoslezském kraji. „Děkuji všem, kteří třeba jen drobností pomohli ženám, pro které je i pravidelná koupě základních hygienických potřeb či léků finanční zátěž,“ říká Veronika Pakostová ze studentského kolektivu Zebra.

Fakulta umění uspořádala už v únoru a březnu několik benefičních koncertů a nabídkou obrazů a uměleckých předmětů významně podpořila sbírku pro ukrajinské studenty Ostravské. „Akce Umění pro Ukrajinu vzbudila velký zájem mezi umělci i dárci. Čtyřicet osm studentů, absolventů a pedagogů z Fakulty umění nakonec předalo 61 výtvarných děl. V souvislosti s tím přibylo na transparentním účtu univerzity více než 180 tisíc korun,“ vypočítává studentka Fakulty umění a organizátorka benefice Tereza Samková a dodává, že na to, že vše probíhalo online, je výsledná částka obrovský úspěch. Obdobnou akci proto budou chtít organizátorky a organizátoři z Fakulty umění určitě zopakovat.

Čtyřicet osm studentů, absolventů a pedagogů z Fakulty umění nakonec předalo 61 výtvarných děl. V souvislosti s tím přibylo na transparentním účtu univerzity více než 180 tisíc korun.

Studentský senátor Lukáš Slovák z Pedagogické fakulty zaštítil v listopadu 2021 akci Vajglobraní a pomohl tak oživit tradici Matičního gymnázia v Ostravě. „Nejde jen o to uklidit, ale hlavně ukázat, jak jednoduché je udělat něco, co má smysl,“ poukazuje Jan Šmíd, tvůrce celého projektu Vajglobraní, které se poprvé uskutečnilo v srpnu 2018.

Vyrazte společně do divadla, na koncert nebo na výstavu a využijte vymazlenou nabídku slev u našich partnerských kulturních organizací, která platí od 14. dubna do 30. června 2022.

Filozofická fakulta od půlky dubna do konce sezóny zajistila na základě akce Spolu za kulturou zvýhodněné vstupy do ostravských divadel a dalších místních kulturních institucí zaměstnancům a studentům OU a jejich blízkým. Podporuje tak znovunavázání zpřetrhaných sociálních vazeb i kulturní život ve městě po covidových lockdownech. „Kulturní život je v Ostravě pestrý a různorodý a bude skvělé, když se na něm budou podílet i naši studenti a kolegové tím, že pozvou své rodiny nebo kamarády na představení či výstavu,“ zve Nela Parmová z FF.