„Jsou mladí, schopní a úspěšní. A vy byste je měli znát.“ Tak popisuje svůj výběr 30 osobností pod 30 časopis Forbes, který jej každoročně sestavuje. Letos se ve výběru objevil také sedmadvacetiletý onkolog Martin Palička, absolvent a v současnosti také doktorand na Lékařské fakultě OU a jeden ze zakladatelů a hlavních tváří projektu Po medině, který usiluje o zlepšení situace mladých mediků v Česku. Redakce OU@live se rozhodla čerstvě oceněného lékaře rychle vyzpovídat.

Jak probíhala vaše nominace do výběru? Oslovili vás z časopisu sami nebo vás někdo nominoval?

Časopisem Forbes jsem byl osloven až v momentě, kdy byla letošní třicítka vybrána. Jednalo se o informaci, že jsem byl zařazen do výběru a o dotaz, zda s tímto zařazením souhlasím. Nominaci jsem dle autorů výběru obdržel z venku, což pro mě bylo velmi potěšující.

Mám velkou radost, že se tým Forbesu umí dívat i do moravských částí republiky.

Jaká byla vaše první reakce či myšlenka, když jste se o tomto úspěchu dozvěděl?

Seděl jsem tou dobou ve vlaku cestou na pracovní jednání pro portál Po medině. Jelikož tuto anketu znám již dlouho, při čtení e-mailu z Forbesu se mi stáhl žaludek a trochu zrychlila srdeční frekvence. Měl jsem radost, kterou jsem ale nemohl s nikým sdílet, protože do zveřejnění ankety člověk musí toto tajemství zachovat.

Jak se cítíte ve společnosti ostatních oceněných?

Polichocen a zároveň mám velkou radost, že se tým Forbesu umí dívat i do moravských částí republiky. Naplňuje mě motivací a energií, když vidím, kolik schopných a kreativních mladých lidí naše společnost produkuje. Doufám, že potkám osobně co nejvíce členů letošní třicítky.

Co toto umístění mění na vašem životě? Přidává vám například na motivaci v další práci?

Jestli se něco změní, to zatím nevím. Všechno, čemu se ve svém životě věnuji, je řízeno mou osobní vizí a jakýmsi vnitřním kompasem, který mi napovídá, kam vložit čas a energii, abych neměl problém udržet si motivaci. V tomto ohledu se toho asi mnoho nezmění a zůstanu aktivní jak ve Fakultní nemocnici Ostrava, tak v portálu Po medině, jehož tým se krásně rozrostl a těšíme se společně na nové projekty a výzvy na cestě k lepšímu zdravotnictví.

Martinu Paličkovi srdečně blahopřejeme!

MUDr. Martin Palička je absolventem Lékařské fakulty Ostravské univerzity, v současnosti pracuje na Onkologické klinice Fakultní nemocnice Ostrava. Když nevěnuje čas své profesi, rád píše a zabývá se řadou prospěšných a dobročinných aktivit. V průběhu studia zakládal projekt s názvem Čokoládové srdce, vedl ostravskou pobočku studentské neziskové organizace IFMSA CZ, se kterou získal v roce 2018 Cenu rektora OU a o dva roky později byl akademiky a studenty Lékařské fakulty OU zvolen vítězem ankety o Studenta dekády. V současnosti působí také v projektu Po medině, který se věnuje přechodu absolventů lékařských fakult do praxe, postgraduálnímu vzdělávání, mentálnímu zdraví mediků či vizím medicíny.

Fotografie: Beáta Kapošváry