Zapojte se v adventním čase do sbírky pořádné spolkem Medici na ulici a pomozte tak lidem bez domova. Jak? Stačí přispět ponožkami – můžou být nové, ručně upletené i obnošené, ale čisté a zachovalé v dospělých dámských i pánských velikostech. Právě ponožky jsou totiž hlavně v těchto zimních měsících pro některé nedostatkovým zbožím.

Sběrná místa, tedy speciálně označené krabice, najdete na všech fakultách Ostravské univerzity, a to po celý prosinec a leden. Stačí si tedy pouze najít místo, které budete mít nejblíže:

  • Fakulta sociálních studií
  • Pedagogická fakulta (Fr. Šrámka)
  • Fakulta umění (Podlahova)
  • Filozofická fakulta
  • Lékařská fakulta (Budova ZY)
  • Přírodovědecká fakulta (Hladnov)
  • City Campus OU (v obou budovách)
  • Welcome Centre OU (Mlýnská 5)

Za sbírkou ponožek stojí Medici na ulici, což je spolek sdružující budoucí zdravotníky se zájmem o problematiku bezdomovectví a poskytování zdravotní péče lidem v nouzi. V terénu poskytují členové konzultaci zdravotního stavu nebo alespoň pomoc při organizaci potřebné péče. A lidé bez domova na nabízenou pomoc reagují velice pozitivně. „Na naši spolkovou činnost jsme se zatím setkali vždy s pozitivní odezvou. Lidé bez domova jsou vždy vděční za každou pomoc,“ popsala Karin. Spolek se zároveň snaží bourat bariéry mezi klienty a zdravotníky a přinášet osvětu široké veřejnosti.

Jak ostravští Medici na ulici začínali

Medici na ulici svou činností navázali na aktivity iniciativy Medici pomáhají, který datuje svůj vznik od roku 2015. Spolek je oficiálně zapsaný od roku 2020, v Ostravě funguje teprve necelý rok, tedy od letošního jara. Pro členy spolku nejsou dobrovolnické aktivity žádnou novinkou, zapojovali se do nich již v minulosti. „Od prvního ročníku na vysoké škole jsem dělala dobrovolnici v Klube detskej nádeje v Považské Bystrici, později jsem pomáhala mamince v dětském krizovém centru,“ řekla členka Natka.

„Dlouho jsme uvažovaly o tom, jak přinést tento nápad a formu pomoci i do Ostravy. Po návštěvě brněnské pobočky a jejich terénu jsme daly zelenou vzniku naší ostravské pobočce, kterou jsme založily jako tři kamarádky a studentky medicíny,“ uvedla jedna ze zakladatelek Zuzka. „V začátcích nám pomohla paní docentka Radka Bužgová z Lékařské fakulty a díky ní se nám podařilo zkontaktovat se s ředitelkou Armády spásy, se kterou máme navázanou silnou spolupráci,“ doplnila.

Právě Armáda spásy poskytla v počátku ostravským Medikům na ulici všechen zdravotní materiál, zázemí ve své buňce a seznámila je se situací v Ostravě. Spolupráce se členům spolku podařila navázat i s městem Ostrava, Ostravskou univerzitou a v budoucnu by rádi uzavřeli spolupráci s Charitou i dalšími organizacemi fungujícími v Ostravě.

Pohybujete se ve zdravotnictví? Staňte se členy

Nedávno spolek zorganizoval první náborovou schůzku, díky které se rozrostl o nové členy. Momentálně se zapojuje celkem 19 aktivních členů, nejen mediků, ale také studentů záchranářství, ošetřovatelství a epidemiologie. Finance na činnost pochází z darů, které je možné zasílat na transparentní učet, který je zveřejněný na stránkách spolku.

V případě, že se pohybujete ve zdravotnictví, a chtěli byste se aktivně zapojit do spolkové činnosti, neváhejte Mediky na ulici kontaktovat. Najdete je například na sociálních sítích Instagram či Facebook.