Je veřejně známý, a nejen proto, že je členem Rady České televize. Pozornost Jiří Padevět poutá „dlouhověkostí“ v roli ředitele Nakladatelství Academia i řadou knih, které mapují protektorátní a poválečnou historii Československa. Redakce OU@live jej zastihla na Knižním festivalu v Ostravě, přestože jak sám říká, besedy a přednášky jsou nejméně oblíbenou částí jeho práce.

„Raději vyrážím za knihami než za lidmi,“ přiznává Jiří Padevět na úvod rozhovoru, který se točil nejen kolem jeho publikací a působení v roli ředitele tradičního českého nakladatelství.

Ve své vlastní tvorbě se hodně věnujete protektorátní a poválečné historii v Čechách. Čím to, že tento region zatím nemáte tak podrobně zpracovaný?

Ostravský region je historicky samozřejmě nesmírně zajímavý a dělo se tady toho možná víc než v celých Čechách. Jenže archivy jsou zkrátka daleko. Jen si to vezměte: vyžádáte si nějaké dokumenty, v archivu vám připraví dvě archivní krabice nebo pár kartonů archivních informací. Přijedete a máte den na to, abyste si to množství dokumentů prošli, což je téměř nemožné. Takže ten region nechávám místním badatelům…

Tím asi narážíte třeba na Karin Lednickou, že?

Jsem moc rád, že podobné knížky vycházejí a píší je lidé z regionu. Knížky konkrétně Karin Lednické jsou skvělé, jejich úspěch si nejde vysvětlit jinak, než že moc dobře píše.

Jako řediteli nakladatelství vám přitom regiony spíše přidělávají vrásky. V Brně jste museli nad vaším knihkupectvím zavřít zavedenou kavárnu, v Ostravě jste knihkupectví už před nějakou dobou zavřeli.

Momentálně máme čtyři pobočky, tři jsou v Praze a jedna je v Brně, ale tu budeme zavírat. Jsou za tím ekonomické důvody, především komerční nájem, který už nejsme schopni ze samotného prodeje knih utáhnout. Ta roční ztráta už dosáhla takové výše, že už nejsme schopni brněnskou prodejnu dotovat z pražských poboček.

Naštěstí, a teď říkám zaplať pánbůh za to, jsme z mapy Ostravy nezmizeli díky spolupráci s OUshopem.

Brno tedy určitou formou následuje osud vaší ostravské pobočky.

Naštěstí, a teď říkám zaplať pánbůh za to, jsme z mapy Ostravy nezmizeli díky spolupráci s OUshopem. Spolupráce je to z našeho pohledu zcela zásadní, protože jsme v regionu chtěli mít zastoupení. A teď si to nemohu vynachválit. Kdo ví, třeba se nám povede podobná spolupráce s některou z brněnských univerzit.

Víte, že v OUshopu můžete nově uplatnit 15% slevu s kartou KLUBU ACADEMIA? Členové klubu mohou při nákupu uplatnit slevu na nezlevněné knihy nejen z Nakladatelství Academia.

Co spolupráce z vaší strany obnáší?

Dostali jsme na půdě Ostravské univerzity tak široký azyl, jako nedostal nikdy žádný emigrant na světě. Tedy spíš exulant. My se snažíme dodávat do Ostravy autory na besedy a přednáškové akce. Doufám, že časem budu tedy sám jedním z těchto autorů. I když tedy času je málo…

To mě přivádí na otázku, na čem pracujete a co chystáte?

Mně v září vychází nová kniha, bude se jmenovat Český bestiář. Byť není zaměřený jen na české země. Je to historická práce o sedmi kapitolách, kdy každá z nich zpracovává příběh jiného muže, který ve 20. století fatálně selhal. Jsou to většinou neznámí muži, kteří se ale velmi promítli do těch velkých dějin. Jedním z nich je špatný básník Jindřich Cink, který strávil 20. a 30. léta minulého století v Ostravě a toužil být svou tvorbou takovým druhým Petrem Bezručem. Akorát se mu to věru básnicky moc nepodařilo a skončil, bohužel, jako jeden z nejodpornějších kolaborantů. Možná je načase, abych na začátku září dorazil do Ostravy a příběh Jindřicha Cinka tady pořádně představil…