Jaroslav Šnobl studuje politickou a kulturní geografii na Ostravské univerzitě a před rokem se rozhodl společně se svými kolegy Evou Bílkovou a Davidem Pakizerem založit studentský spolek Klub cestovatelů OU. Pro studenty zajišťují cestovatelské přednášky, které mají za cíl vzdělávat o jiných zemích a také podporovat ostatní v odhodlání někam vycestovat.
Nejnovější z těchto přednášek, konaná 10. října, nesla název Severní Makedonie: perla Balkánu. Na tu v rámci rozhovoru pro magazín OU@live zavítal také studentský redaktor David Morawiec, aby se Jaroslava Šnobla zeptal na důležité otázky o sobě a svém spolku.
Co je hlavním cílem a náplní vaší organizace?
Snažíme se motivovat studenty, aby cestovali. Jsem toho názoru, že investice do cestování mě nedělá chudším, protože je to pro mě specifická zkušenost a dobrodružství, které mě naopak obohatí do dalších let. Cestováním totiž nemyslíme to klasické cestování s rodinou na dovolenou někam do letoviska, ale spíše cestování na vlastní pěst nebo třeba výjezd na studijní pobyt, kde člověk někdy musí čelit zajímavým výzvám.
Jakým způsobem a na jak dlouho cestujete?
Může to být cesta na pár dní, může být i mnohem delší. Když se jede stopem, to pak člověk ani nepřemýšlí a jede, kam má zrovna řidič cestu. Nebo to může být dlouhodobý pobyt – já jsem třeba tento rok žil šest měsíců v Severní Makedonii.
Jaké nejzajímavější státy jste už navštívili?
Já jsem byl ve Rwandě, Malajsii a Singapuru, Eva žila jednu dobu v Indonésii a studovala v Jihoafrické republice, David zase navštívil Keňu, Arménii, Gruzii a Kanadu.
Klub cestovatelů sledujte na Instagramu nebo Facebooku a koukněte také na Prstem po mapě, osobní blog Járy Šnobla
Jak dlouho již působíte na půdě Ostravské univerzity jako spolek?
Teď v říjnu to byl přesně rok od naší premiéry. Za tu dobu jsme stihli uspořádat přes deset přednášek, mohli jste nás vidět třeba na letošním OUpeneru a v blízké budoucnosti plánujeme společné výlety a možná i hospodský kvíz. Všechny aktuální informace najdete na našem Instagramu (@klubcestovateluou) a Facebooku (Klub cestovatelů OU).
Jak se pozná kultura zblízka: Jára s místním dědou z města Tetovo v Severní Makedonii.
Více fotek na: PrstemPoMapě.cz
Poslechli jsme si přednášku o Severní Makedonii. Kdybys měl opět možnost navštívit toto místo, udělal bys to?
Určitě. Makedonie je láska, klidně bych tam i bydlel. Ve své bakalářské práci se věnuji problematice albánské menšiny v Severní Makedonii, díky čemuž se tam budu v brzkých měsících vracet kvůli rozhovorům k praktické části. Zároveň tam dělám i průvodce pro jednu cestovku a příští rok se tam možná vrátím i na stáž, která by byla na české ambasádě
Nenechte si ujít dvě nadcházející přednášky: 24. října od 17:30 v dOUpěti s Tomášem Stanislavem o postsovětském prostoru a jeho vývoji od začátku války na Ukrajině. A 21. listopadu od 17:00 na Hladnově s Richardem Konkolskim o cestě přes oceány na vlastnoručně postavené bárce.
Co tě motivovalo k tomu navštívit zrovna Severní Makedonii?
Rád bořím stereotypy a nejraději navštěvuji ty státy, které má hodně lidí zafixované jako chudé nebo zaostalé. Snažím se tyto předsudky bořit a dokázat, že to tak není. Člověk si může užít každou zemi bez toho, aniž by tam musel žít v luxusu. Nejkrásnější je, když můžete poznat kulturu dané země. A Severní Makedonie – a vůbec celkový balkánský region – je prostě skvělá.
Máš už vybranou zemi, kterou chceš navštívit jako další?
Teď ve mně zanechal největší stopu právě Balkán, tak tam bych se rád vrátil a podíval se na další zajímavá místa, třeba do bosenských vesniček nebo do hlavního města Slovinska. Pak ještě uvažuju o Arménii, kde jsem ještě nebyl a jsou tam levné letenky, tak bych to mohl zkusit.
Jára Šnobl před partyzánským monumentem nad městem Gevgelija v Severní Makedonii
Více fotek na: PrstemPoMapě.cz
Na jakou přednášku se můžeme těšit příště?
Příští přednáška se bude konat 24. října v dOUpěti (budova G, Mlýnská) od 17:30. Přednášku tentokrát bude mít můj kamarád Tomáš Stanislav – student geografie, který procestoval postsovětský prostor: Rusko, Ukrajinu, Pobaltské státy, Bělorusko a pak samozřejmě i Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a ukáže vám, jak se tam žije od doby ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.
Další velká akce bude 21. listopadu od 17:00 v přednáškovém sále M427 na Přírodovědecké fakultě (budova M, Hladnov). Přednášejícím bude Richard Konkolski – letos slavil jednaosmdesát let – rodák z Bohumína, první Čechoslovák, který projel zeměkouli kolem světa a proplul přes oceány na své bárce, kterou si postavil ve sklepě.
Jak se mohou studenti zapojit do činnosti vašeho spolku?
Nejlépe tím, že mají zájem a přijdou si poslechnout přednášku. Pokud se ale najde nějaký cestovatel, který by chtěl o svých zkušenostech přednášet, budeme rádi, když se nám ozve.
Až začneme organizovat společné výlety nebo PubQuiz, tak určitě uvítáme dobrovolníky na pomoc s organizací. V každém případě se můžete ozvat na Instagram, Facebook nebo e-mail KlubCestovateluOU@email.cz, za každou podporu budeme moc rádi.
Autorem článku je student bakalářského programu Historie a geografie se zaměřením na vzdělávání David Morawiec. Mimo psaní se věnuje analogovému fotografování, médiím nebo hrám.