Akademik a uznávaný český fotograf Michal Kalhous se stal novým děkanem Fakulty umění. „Přeji si, aby Fakulta umění byla institucí, jež hájí a utváří prostor tvůrčí svobody a dosahuje na polích, na kterých sebejistě slouží, skvělých výsledků,“ pronesl Kalhous. Ten na Ostravské univerzitě působí od roku 2006, o tři roky později se stal vedoucím katedry intermédií, od 2010 pak vedoucím ateliéru tvůrčí fotografie.

„Patří k nejzajímavějším a nejdiskutovanějším autorům současné české scény. Jeho fotografie jsou navýsost originální promyšleným používáním technické nedokonalosti, svébytnou tonalitou, velikostí finálních pozitivů a nakonec i vybranými záběry. Každá Michalova výstava je jedinečná, fotografie sestavuje vždy pro konkrétní prostor a jednou ukázané záběry už podruhé nepoužívá. Každá veřejná prezentace je tak bodem na pomyslné cestě uměním. Ta byla a je velmi pestrá,“ napsal již dříve o tvorbě nového děkana Lukáš Bártl z Fakulty umění.

Fakulta umění Ostravské univerzity

Historie Fakulty umění OU sahá až do roku 1991, kdy byla při Pedagogické fakultě zřízena dvě umělecky zaměřená pracoviště – Katedra výtvarné tvorby a Umělecko-pedagogická katedra. V roce 2001 se obě katedry transformovaly do podoby Institutu pro umělecká studia, jehož šestiletá činnost předcházela vzniku fakulty, ke kterému došlo 1. srpna 2007. To představovalo významný krok vpřed pro rozšíření studijních programů univerzity.

Fakulta je složená z teoretické, výtvarné a hudební části. Organizuje například nejvýznamnější český festival akčního umění a performance Malamut, festival umění ve veřejném prostoru Kukačka, Mezinárodní sympozium serigrafie Ostrava – ISSO, spoluorganizuje mezinárodní festival Kręgi Sztuki a zapojuje se do řady dalších uměleckých a společenských aktivit.