Kurzy jsou určeny každému, kdo potřebuje najít zdroje pro svou seminární či závěrečnou práci, kdo se chce naučit efektivně pracovat s citacemi nebo těm, kteří se chystají naformátovat svou práci v textovém editoru Word a trochu s tím zápasí.

Infolekce budou probíhat v knihovně ve školicí části S-zóny, která je vybavena notebooky pro každého účastníka akce. Dvě z lekcí proběhnou také v nově rekonstruované studovně J. Rupnika.

Přihlášky posílejte na e-mail jan.hradil@osu.cz s uvedením vybraného tématu a termínu kurzu, anebo využijte odkaz u jednotlivých kurzů. Na webináře se nemusíte registrovat, jednoduše se v daný termín připojíte do MS Teams přes níže uvedené odkazy.

Efektivní vyhledávání (90 minut), Mgr. Jan Hradil

Potřebujete najít zdroje pro vaši seminární, bakalářskou či diplomovou práci? V této lekci se naučíte vytvářet klíčová slova, vyhledávat v databázích, pracovat s „multivyhledávačem“ EDS (EBSCO Discovery Service) a přistupovat k licencovaným článkům a e-knihám z domova.

čtvrtek 23. 2. 2023 v 9:00 v S-zóně (2. patro)

pátek 24. 2. 2023 ve 14:10 v S-zóně (2. patro)

WEBINÁŘ úterý 28. 2. 2023 ve 14:10

Citace s manažerem CitacePRO (90 minut), Mgr. Jiří Plešek

Píšete práci a chcete efektivně pracovat s citacemi? Po absolvování této lekce budete umět pracovat s nástrojem CitacePRO, rozumět pravidlům citační etiky a automaticky generovat citace.

pondělí 20. 2. 2023 ve 14:10 v S-zóně (2. patro)

středa 22. 2. 2023 v 9:00 v S-zóně (2. patro)

WEBINÁŘ pondělí 27. 2. 2023 ve 14:10

Citace s manažerem Zotero (60 minut), Mgr. Jiří Plešek

Představíme vám základní funkce citačního manažeru Zotero. Jde o citační manažer, který vám umožní stahovat z internetu záznamy o článcích, knihách, webových stránkách a automaticky z nich generovat citace.

úterý 21. 2. 2023 v 9:00 ve Studovně J. Rupnika (1. patro)

středa 22. 2. 2023 ve 14:10 v S-zóně (2. patro)

WEBINÁŘ čtvrtek 2. 3. 2023 ve 14:10

Typografické minimum aneb Naformátuj si svou práci (2×60 minut s přestávkou), Mgr. David Miffek

Finišujete pomalu se svou závěrečnou prací a máte největší strach z formální úpravy? Nejste si jisti číslováním stránek, pevnými mezerami a rozdílem mezi spojovníkem a pomlčkou? V této lekci se naučíte základům typografie a formální úpravě dokumentu a zjistíte, že textový editor Word poskytuje řadu užitečných nástrojů.

pondělí 20. 2. 2023 v 9:00 ve Studovně J. Rupnika (1. patro)

úterý 21. 2. 2023 ve 14:10 v S-zóně (2. patro)

Infolekce se koná pouze v prezenční formě.

Tentokrát jsme naši nabídku rozšířili: kromě obvyklých čtyř témat jsme zařadili ještě lekci, která vám ukáže, jak rozpoznat falešné zprávy a jak na ně reagovat.

Fake news a dezinformace (90 minut), Mgr. Anna Hawranková

Naučte se orientovat v dnešním online světě dezinformací. Budete uvedeni do problematiky fake news a dalších manipulativních technik sdělování informací, seznámíte se se základními technikami odhalování lživých zpráv a nepravdivých informací.  Zlepšíte tak svou mediální gramotnost, nestanete se oběťmi fake news a zocelíte své kritické myšlení.

čtvrtek 23. 2. 2023 ve 14:10 v S-zóně (2. patro)

pátek 24. 2. 2023 v 9:00 v S-zóně (2. patro)

WEBINÁŘ středa 1. 3. 2023 ve 14:10

Rádi byste si rozšířili obzory, ale nevyhovují vám termíny lekcí? Můžete využít individuálních konzultací nebo si domluvit lekci pro skupinu i se svými spolužáky či kolegy.