Rádi bychom poděkovali všem, kteří se zapojili do humanitární sbírky materiální pomoci uprchlíkům, jež v období 23. 11. – 4. 12. 2015 probíhala na půdě Ostravské univerzity. Možnost pomoci měli jak členové akademické obce, tak i široká veřejnost. Nakonec se vybralo přes deset tisíc kusů zejména zimního oblečení a bot, hraček, kojeneckých potřeb a dalších nezbytných praktických věcí jako jsou například svítilny, baterie, dezinfekční gely a trvanlivé potraviny, což zajisté přispěje ke zlepšení tíživé situace lidí, kteří se nachází v nedůstojných podmínkách bez základních prostředků k přežití. „Překvapilo nás, kolik lidí se zapojilo a projevilo solidaritu. Donesli spoustu věcí a ukázali, že nejsou lhostejní vůči aktuálnímu dění,“ shodují se dobrovolníci, mezi nimiž jsou studenti i zaměstnanci OU.
Samotné třídění sbírky se odehrálo na Přírodovědné fakultě a zabralo dva dny. Ohledně systému rozdělování a zřetelného označování věcí radila především Patrícia Artimová, dobrovolnice a studentka PřF OU, která strávila několik dní přímo v terénu: „Uprchlíci, kteří se dostanou do Evropy, vůbec nejsou připraveni na zimu a teplé oblečení opravdu potřebují k přežití.“
Vzhledem k neustále se měnící situaci byla část sbírky prostřednictvím spolku Mazaná liška zaslána do Jordánska, kde se momentálně nachází téměř dva miliony uprchlíků. Druhá část pak bude během ledna ve spolupráci s koordinátorkou Českého dobrovolnického týmu Petrou Quirke převezena do chorvatského Vukovaru, přičemž dobrovolníci OU dostanou šanci vydat se do terénu osobně. Součástí bude předání omalovánek pro děti, které připravuje studentka Fakulty umění Barbora Kurtinová.
Sbírkou dobrovolnictví na OU nekončí
„Při realizaci sbírky jsem mimo jiné poznala několik lidí se zajímavými názory a získala motivaci k dalším aktivitám,“ říká dobrovolnice Denisa Zajícová. Jednou z takovýchto aktivit, do které se studenti mohou zapojit, je školení pro dobrovolnickou práci, jež na OU proběhne v lednu 2016.
Podle Evy Konečné celá sbírka neměla pouze materiální charakter, ale vyvolala také diskuzi o uprchlících, a to nejen mezi studenty. Právě diskuze a přednášky spojené s tématem uprchlictví, které se v uplynulém semestru konaly na OU, měly za úkol objektivně informovat a zvýšit povědomí o této problematice. Za zmínku stojí například přednáška novinářky Markéty Kutilové, která na OU pod záštitou občanského sdružení PANT prezentovala své vlastní zážitky z válkou sužované Sýrie, či debata s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem a uznávaným filozofem Václavem Bělohradským.
Na závěr patří velký dík panu rektorovi Ostravské univerzity Janu Latovi, který realizaci samotné sbírky významně podpořil a osobně zaštítil.
Za dobrovolníky Ostravské univerzity
Sandra Mikulcová
Podívejte se také na:
– rozhovor s rektorem OU prof. Latou ve Studiu 6 ze dne 22. 12. 2015;
– reportáž: Události v regionech ze dne 22. 12. 2015.