Gabrielo, můžete nám o sobě něco říct? Co studujete – na které katedře a který studijní program? Podle čeho jste se rozhodovala při výběru oboru? Co vás vedlo k tomu, že jste se přihlásila na Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity?

Studuji kombinovaně na Katedře studií lidského pohybu Pedagogické fakulty OU, studijní program Tělesná výchova a sport. Zvolila jsem si tento obor, protože si myslím, že mně pomůže rozšířit znalosti z oblasti sportu. Dostala jsem doporučení od své rodiny a známých. Tak jsem si říkala, že to zkusím.

Máte i jiné koníčky, záliby, nebo jste stále na lyžích?

Ráda cestuji a poznávám nová místa. Celkově ráda sportuji. K mým koníčkům patří například turistika, volejbal či tenis. Baví mě také pečení a odpočívám nejčastěji u nějakého filmu nebo seriálu.

Dlouho to vypadalo, že se tento rok na olympijské hry nepodívám.

V uplynulé době jste prožila spoustu sportovních okamžiků, včetně olympijských her, kde jste reprezentovala naši zemi v alpském lyžování. Jaké to bylo?

Poslední dvě sezóny po návratu, tedy po přetržení předního zkříženého vazu, se mně úplně nedařilo. Ostatní holky v české reprezentaci měly lepší výsledky než já. Byla jsem v pozici náhradníka a čekala, jestli po přerozdělení účastnických míst dostaneme další místo a já získám dodatečnou nominaci. Dlouho to vypadalo, že se tento rok na olympijské hry nepodívám. Plánovala jsem program v Evropě, když mně ze svazu dali vědět, že jsme získali další místo a já pojedu do Pekingu. Čekalo mě pak hodně papírování a vyřizování. Zároveň jsem doufala, že všechny PCR testy vyjdou, mně i trenérovi, negativně a budeme moct odletět. V Číně měli olympijské hry velice dobře zorganizované. Pro nás alpské lyžaře bylo super, že kabinová dráha na kopec jezdila přímo z vesnice, tím pádem jsme nemuseli nikam dojíždět autobusy.

Byla pro vás účast na letošní olympiádě velkou zkušeností?

Byla to moje druhá účast na olympiádě, takže už jsem věděla, co mě přibližně čeká, a mohla jsem čerpat z mé první zkušenosti v Pchjongčchangu 2018. Byla jsem obeznámena s tím, jak to tam přibližně chodí, jaké jsou naše povinnosti, jaká máme omezení a podobně.

Tento měsíc se ve SKI areálu Bílá konalo univerzitní mistrovství České republiky ve slalomu. Gratulujeme k 1. místu! Měla jste vůbec čas vyspat se mezi olympiádou v Číně a závoděním u nás?

Děkuji. Měla jsem dva dny čas doma na to trochu se aklimatizovat a zbavit se jet lagu. Skoro celé ty dva dny jsem prospala.

Co vás čeká v následujících měsících? Je složité skloubit kariéru lyžařky se studiem?

Čeká mě hodně tréninků, závody Evropského poháru a pak pár závodů nižší kategorie. Skloubení sportovní kariéry a studia je individuální. Pro mě je to docela náročné, protože se školou nechávám hodně vystresovat. Jsem také hodně mimo Ostravu, takže nejsem schopná docházet osobně na většinu hodin.

Vzhledem k vašemu sportovnímu vytížení asi trávíte hodně týdnu mimo ČR. Vycházejí vám vyučující vstříc v absolvování přednášek a zkoušek? Máte nějaký předmět, který jste si během studia oblíbila?

Většina vyučujících bývá velice chápavá a vyšli mně vstříc s individuálními termíny, které se mně nekryly se závoděním. Zatím mám za sebou pouze jeden zimní semestr, takže jsem moc předmětů neabsolvovala, ale doposud byly všechny předměty něčím zajímavé.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho dalších sportovních a studijních úspěchů.