Patří mezi ně například kolekce prestižních časopisů z produkce Annual Reviews, které jsou zaměřeny např. na biochemii, klinickou psychologii, genetiku a genomiku, neurovědu, fyziologii a další. Renomované časopisy obsahují také kolekce BMJ Journals Online Collection (s tématy, jako jsou pediatrie, evidence-based medicína, lékařská etika atd.), CINAHL Plus (s ošetřovatelstvím, zdravotní péčí i alternativní medicínou ze 760 časopisů), JAMA Network (obsahující 12 časopisů American Medical Association týkajících se například kardiologie, oftalmologie, dermatologie, onkologie nebo chirurgie), MEDLINE Complete s více než 2100 medicínskými časopisy nebo třeba ošetřovatelské Ovid Nursing.

Zdrojů z oblasti lékařství a zdravotnictví ale máme ještě víc! Nedávno spuštěný zkušební přístup otevřel brány zdrojům, jako jsou The New England Journal of Medicine (NEJM), Lippincott, Williams & Wilkins (LWW) Health Library s nejčastěji žádanými učebnicemi a multimédii, Acland’s Video Atlas of Human Anatomy, který obsahuje více než 300 videí s 3D zobrazením topografické anatomie, Bates‘ visual Guide to Physical Examination s videi na testování klinických dovedností a GIDEON: Global Infectious Diseases & Epidemiology Online Network, databázi globálních infekčních chorob.

Všechny vyjmenované zkušební přístupy platí do 30. 6. 2021.

A to stále není vše, do 31. 5. 2021 je ve Visible Body – Human Anatomy Atlas možné si prohlížet 3D modely více než 4600 anatomických struktur a čeká na vás také kolem 40 000 obrázků a fotografií ve VisualDx, vizuálním diagnostickém systému pro podporu klinického rozhodování s přístupem ke 2800 diagnózám.

Všechny uvedené databáze jsou dostupné pro studenty, doktorandy a akademické pracovníky Ostravské univerzity. Pro jejich prohlížení z domova využijte vzdálený přístup.

Existují také databáze volně přístupné. Známá jsou např. WikiSkripta, BioMed Central nebo PubMed, přes 250 knih ale můžete najít také v Open Access databázi DOAB nebo například přes 3000 časopisů v DOAJ. Ve vyhledávači DOAR můžete nalézt dalších 500 Open Access repozitářů týkajících se zdraví a medicíny z celého světa.

Soupis všech elektronických zdrojů a databází Ostravské univerzity najdete na http://ezdroje.osu.cz.

V případě dotazů nebo problémů s vyhledáváním či přístupem se můžete obrátit na kolegy ze Studovny časopisů anebo přímo ze Studovny Lékařské fakulty.

Jestliže si u vyhledávání nejste jisti, anebo je téma, které zpracováváte, příliš složité, můžeme se na něj podívat společně. Nabízíme individuální konzultační službu Objednej si knihovníka, která je pro studenty i vyučující zdarma. Ukážeme si tipy pro efektivní vyhledávání a projdeme si, co vše je pro vás přístupné a jak se k tomu dostat.

Univerzitní knihovna také nabízí možnost uspořádat kurz nebo webinář na míru, přímo podle vašich požadavků. V případě zájmu nás neváhejte oslovit.