Noc vědců na Ostravské univerzitě obvykle nabízí jeden večer napěchovaný vědou s možností exkurzí do budov, učeben a laboratoří. Tomu však bude letos jinak, veškerý program se totiž přesouvá do virtuálního prostředí na web Noci vědců, a vy si tak vychutnáte vědecký program prostřednictvím svých malých či velkých zařízení.

Program Ostravské univerzity bude rozdělený do dvou částí: hlavní a doprovodný program. Ten hlavní bude spouštěný v podobě premiéry 27. listopadu v 17 hodin a jeho obsahem budou jednak diskuze, jednak i ochutnávky interaktivních videí. „V diskuzním formátu jsme se zaměřili na robotizaci a její dopad na zaměstnanost a na multimediální závislosti. Nechybí ani zamyšlení nad tím, zda se vlastně tak trochu roboty už nestáváme, když si mnohé technické věci nadměrně osvojujeme,“ uvádí tisková mluvčí OU Lucie Fremrová. Diskutujícími budou Jan Keller (FSS), Karel Hlaváček (FF) a Jiřina Hosáková (LF), a celým premiérovým večerem diváky provede Filip Koryta, mistr České republiky ve slam poetry.

Vedlejší program není zamýšlený nijak hanlivě nebo méněcenně, ale jde o program, který se z časových důvodů do premiérového videa nevešel. Půjde tak například o celý koncert studentů z Fakulty umění, kteří dokáží, že člověk není stroj, Lékařská fakulta poskytne pohled na virtuální pitevní stůl a s interaktivními videi se pak vyřádí především Přírodovědecká fakulta. Ta představí, jak se pracuje s Wifibotem, s aplikacemi na odhalování vážek nebo obojživelníků, mrkneme se s ní na svět pod mikroskopem, zjistíme funkci robotů při odhalování virů a mnoho dalšího.

Online program Noci vědců mohl vzniknout i díky finanční podpory statutarního města Ostrava.

Výhodou online programu je především jeho dlouhá dostupnost. Nepůjde tedy o jeden večer s vědou, ale o celý měsíc. Ostraváci zároveň můžou navštívit i univerzity a instituce po celé ČR.

Aktuální program OU sledujte na webu Noci vědců, aby vám nic neuniklo.

Financováno z rozpočtu statutárního města Ostravy: