Začátek semestru? Pro mnoho studentů jde o období velkých plánů a lehkého stresu. Po zkouškovém a zaslouženém volnu se studenti opět vracejí do přednáškových sálů s odhodláním, že tentokrát to zvládnou mnohem lépe. Dnes se mrkneme na to, jak se vyhnout nepříjemnostem a usnadnit si následující týdny. Dobrý start totiž může zachránit celý semestr.

Autorkou článku je studentka navazujícího magisterského programu Učitelství češtiny a společenských věd na OU. Je zakladatelkou a šéfredaktorkou spolku Pisálci z Ostravské. Ráda se zapojuje do programu univerzitních akcí (OUpener, Vánoční jarmark) a projektů (Komenský v krabičce). Kromě psaní se věnuje recenzování knih a vzdělávacímu obsahu na sociálních sítích, kde spravuje profil Čeština s Linuš.

Bez TO DO listu to (moc dobře) nepůjde…

Začněme možná nečekaně – organizací! Rozvrhy už máme sice hotové, ale chvíli trvá, než si zapamatujeme, kdy a kde máme být. Jakmile se začnou hrnout první průběžné úkoly, může se snadno stát, že na něco zapomeneme. Proto si všechny důležité termíny zaznamenávejte. Nebojte se kombinovat papírové a elektronické upomínky, nespoléhejte se pouze na paměť. Udržíte si tak přehled a vyhnete se zbytečnému stresu.

Určitě nepodceňujte sílu skupinových chatů. Jedná se o nejjednodušší přístup k informacím – ať už jde o změny v rozvrhu, připomenutí deadlinu nebo sdílení zápisků. Skupinový chat usnadňuje práci na společných projektech, vše vyřešíte online a odkudkoliv. Když chybíte kvůli nemoci nebo návštěvě lékaře, snadno doženete učivo díky informacím od spolužáků.

Tip: Využijte možnosti zakládat chaty v MS Teams, kde můžete nahrávat a sdílet soubory, pořádat videohovory – vždy budete mít veškeré informace a dokumenty po ruce!

Kdo je připraven, není překvapen!

Dále se mrkneme na aktivitu, kterou často podceňujeme – průběžná příprava. První týdny jsme klidní, protože všechny deadliny a zkoušky jsou až za několik měsíců. Než se člověk naděje, tak tady máme Vánoce a ty si moc neužijeme, protože musíme trávit svátky ve skriptech a otázkách, abychom vše dohnali. Pravidelný režim je jako fitko – ze začátku to bolí, ale brzy se dostaví viditelné výsledky (snad ne bolestí svalů, ale úspěšným složením zápočtů a zkoušek).

Už máte staženou aplikaci Moje Ostravská? Přináší předměty, rozvrhy a důležité termíny přehledně v mobilu

Ostravská univerzita nabízí studentům mnoho míst, kde se mohou mezi jednotlivými přednáškami a semináři věnovat studiu. Studovny naleznete na FF, LF, PdF, FU a PřF. V budově Univerzitní knihovny se nachází S-zóna a Studovna Jacquese Rupnika, kde se často konají univerzitní akce, které studentům pomáhají se studiem.

Pokud vám nevadí rušnější prostředí, tak neváhejte a navštivte dOUpě, které najdete na Mlýnské (budova G). Nejen, že zde můžete pracovat na seminárkách, potkávat se s přáteli, zahrát si nějakou deskovku, ale doplníte energii v univerzitní studentské kavárně OUško.

Tip: Neváhejte s žádostí o pomoc! Pokud si s něčím nevíte rady, využívejte konzultací. Vyučující vám rádi pomohou. Zjistěte si, jestli na vaší fakultě není možnost navštěvovat doučování.

Nebojte se vyzkoušet něco nového

Studentský život se skládá ze dvou částí – studia a sociálního života. Během semestru proběhne mnoho univerzitních akcí rozličného charakteru. Během semestru se studenti mohou těšit na Ostravské derby, Majáles, studijní čtvrtky, besedy a křty. Během těchto akcí navážete zajímavé kontakty. Kdo ví? Třeba z toho vznikne přátelství na celý život! Navíc, mít parťáka na sdílení studijního stresu a kávových maratonů se vždycky hodí.

Studium na univerzitě není jen o přednáškách a zkouškách – studenti mají skvělou příležitost být aktivní a stát se členy studentských organizací. Na Ostravské univerzitě je výběr opravdu pestrý! Studenti si mohou vyzkoušet rozličné aktivity, získat cenné zkušenosti a nezapomenutelné zážitky. Navíc je to skvělý způsob, jak se víc zapojit do života na univerzitě a najít si nové přátele mimo svůj obor.

Dobrovolnická činnost je skvělou příležitostí, jak svůj čas věnovat aktivitám, které zlepšují kvalitu života. Kromě toho, že pomáháte ostatním, rozvíjíte také své dovednosti a získáváte cenné zkušenosti obohacující váš životopis. Práce na různých projektech vám umožní navázat nové kontakty. Navíc, pocit naplnění a radosti z pomoci druhým je nenahraditelný a může přinést i osobní růst.

Tip: Studium neprobíhá pouze v přednáškových posluchárnách! Studenti se mohou hlásit na exkurze, které pořádají katedry jednotlivých fakult. Díky této možnosti můžete navštívit zajímavá místa nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Student není pouze z nových vědomostí živ

Teď přicházíme k tématu, které je často opomíjeno – strava a pohyb. Některé dny budou náročnější, ale i tak bychom se měli snažit jíst pravidelně. Místo fast foodu zkusme zvolit něco zdravějšího, co našemu tělu dodá energii. Nezapomínejte ani na pitný režim – nedostatek tekutin je často zdrojem různých potíží. A jak zapojit pohyb mezi přednáškami? Chůze udělá hodně, využít můžete ale i sportoviště v Campusu nebo se přidat na lekce jógy, které vede Klárka.

S trochou plánování, pravidelného učení, občasným pohybem a dobrým jídlem se to dá v pohodě zvládnout! Nezapomeňme ale taky dýchat, užívat si a sem tam se zasmát – třeba nad tím, jak se plány občas zhroutí.

Přijďte sportovat na City Campus! Rezervujte si sportoviště s dvacetiprocentní slevou nebo si zapište sporty jako výběrové předměty