Znáte to, do portálu jedny přihlašovací údaje, na univerzitní mail druhé… Jako by člověk už neměl dost účtů, hesel a pinů. Pokud i vy někdy přemýšlíte, jaké máte uživatelské jméno a heslo ve službách spojených se zaměstnáním či studiem na Ostravské univerzitě, máme pro vás dobrou zprávu! Díky nadcházejícímu sjednocování uživatelských identit budete nově využívat pouze jednoho uživatelského jména a jednoho hesla.

„Celý projekt přinášející sjednocování uživatelských identit představuje významný milník ve vývoji a zabezpečení v síti naší univerzity. Tato iniciativa přispěje k posílení zabezpečení celého systému a ochraně dat univerzity, jejich zaměstnanců i studentů,“ vysvětluje ředitel Centra informačních technologií OU Břetislav Lišťák. 

Sdílíte soubory přes OneDrive? Zpozorněte, čeká vás opětovné nastavení sdílení

Změna uživatelských jmen s sebou ale přinese některé změny, na které je lepší se předem a v klidu připravit. Pokud sdílíte dokumenty se svými kolegy či spolužáky skrze cloudovou službu OneDrive, v brzké době přestanou být vygenerované odkazy funkční. Proč? Obsahují totiž ono uživatelské jméno, k jehož změně dojde. Důležitou informací je, že změny se netýkají souborů nasdílených prostřednictvím MS Teams nebo pomocí služby SharePoint.

Pokud jste si jistí, že nic přes OneDrive nesdílíte, nebo sdílíte, ale nevadí vám, že staré odkazy přestanou fungovat, nic nově nastavovat nemusíte. V případě, že OneDrive aktivně používáte, pokračujte na článek, který vám vysvětlí, jak dále postupovat. Článek je umístěn na Portále OU.

„Všechny změny budou probíhat postupně, žádný uživatel se rozhodně nemusí bát, že by přišel o svá data, účet, maily či cokoliv jiného. Stačí vždy včas následovat uvedené postupy či manuály a změny nebudou pro nikoho náročné či nesrozumitelné,“ popisuje Břetislav Lišťák. V případě, že uživatel nebude vědět, jak postupovat, bude mít možnost se obrátit na fakultního technika nebo zaslat dotaz na helpdesk.

Změna uživatelského jména a hesla se bude týkat všech

Událost, která se ale bude týkat všech studentů a zaměstnanců, je změna uživatelského jména a později také hesla. Nové přihlašovací jméno začnete postupně využívat tak, jak budou jednotlivé systémy převáděny do IDM.

Více informací najdete v článku, který se problematice podrobněji věnuje, zveřejněném na Portále OU. Více informací rovněž očekávejte ve svých emailových schránkách. Vždy však dbejte zvýšené pozornosti, kdo je odesílatelem takové zprávy a zda se neprojevují znaky typické pro bezpečnostní útok.