Tuto tradiční invazi slunéček východních teď krátce v Dobrém ránu České televize okomentoval entomolog Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity (PřF OU) Petr Kočárek. „Jde o druh pocházející skutečně z Asie. Dostal se k nám ale oklikou přes Ameriku, kde byla tato slunéčka původně vysazována jako užitečný biologický nástroj proti mšicím a škůdcům. Poprvé jsme východní neboli asijská slunéčka u nás zaznamenali zhruba před 15 lety. Postupně u nás zdomácněla – hlavně pak v městském prostředí. Vzhledově jsou velmi variabilní, mají různý počet teček, ale i základní barvu v různých odstínech od oranžové a červené až po černou,“ prohlásil v Dobrém ránu České televize entomolog PřF OU Petr Kočárek.

Odolnější i rychleji se množící slunéčka

V České republice entomologové napočítali zhruba 80 druhů slunéček, které doplňuje tento asijský přistěhovalec. Oproti našim tradičním druhům je větší, odolnější a zároveň se i rychleji množí. Samička slunéčka sedmitečného naklade zhruba 150 vajíček, samička asijského jich pak zvládne 2000. Larvy asijských slunéček jsou přitom kanibalistické a požírají jiné larvy svého i ostatních druhů slunéček. I když vytlačují naše původní druhy, nelze mu upřít užitečnost při potlačování nejrůznějších rostlinných škůdců. „Pohled biologů je samozřejmě takový, že sem nepatří. Už tady ale jsou a zůstanou navždy. Musíme si tak zvyknout, že jsou součástí ekosystému. Pohled zahradníka je pak pochopitelně vděčný, protože požírá mšice, červce a další škůdce. Daň za to je ale právě jejich masivní stěhování do našich obydlí, což u našich původních slunéček až tak obvyklé není,“ doplňuje Kočárek.

Hledají vhodná místa k přezimování

Slunéčka východní v zemi svého původu obvykle přezimují ve skalách, právě domy nebo byty s jejich fasádami jsou pro ně náhražkou zimního útočiště. „Odlákat je není snadné, protože repelenty na ně nefungují. Vyhledávají nasvícené plochy a následně se tlačí dovnitř. I kvůli tomu, že vylučují tzv. agregační feromon, kterým na jedno místo lákají další slunéčka, je třeba jednat rychle. Pokud už se dostanou dovnitř, ideální je šetrně je vynést ven. Spíše mechanicky, protože kromě feromonu vylučují také zapáchající a čpavý sekret, který barví ruce a nemusí být pro nás příjemný. Stačí je smést do nějaké nádoby a vysypat někde do spadaného listí. Snížit jejich nálet můžeme tak, že doma nachytaná slunéčka dáme do krabičky s kouskem látky, do které vypustí agregační feromon, a látku následně umístíme někde venku, ale ne moc daleko od obydlí. Slunéčka, která zachytí pach feromonu, přiletí sem, a ne do bytu,“ vysvětluje Kočárek.

Odpudivý zápach ale i pomoc medicíně

Přirozeným predátorem slunéček jsou samozřejmě ptáci, pro řadu z nich ale nejsou kvůli zapáchajícímu sekretu (tvz. krvomíze) zrovna vyhledávanou pochoutkou. Právě krvomíza totiž obsahuje jedovaté, nevábně vonící, a ne zrovna chutné látky, kterou slunéčka v případě ohrožení vypouštějí na svou obranu. Jejich konzumaci se vyhýbají třeba sýkorky, ale nepohrdnou jimi například vrabci. Zajímavostí u jejich krvomízy je, že z ní byla vyizolována látka zvaná harmonin (podle latinského názvu slunéčka Harmonia Axyridis). Ta má pozoruhodné antibiotické vlastnosti a účinkuje např. proti původci tuberkulózy i proti původci malárie vč. rezistentních kmenů. Látka je dále testována pro možné využití v medicíně, problémem je ale zatím její toxicita i proti našim vlastním buňkám.

Prevence před nechtěnými asijskými hosty

Pokud jsou v domácnostech slunéčka déle, můžou při nevyhnutelném vyhladovění hledat potravu v podobě ovoce, zeleniny a třeba i štípnout člověka. „Mívají tendenci se najíst nebo napít opravdu čehokoliv. Vyloučené tak není ani poštípání člověka. Dospělému kůži neprokousnou, malé děti si ale můžou občas postěžovat, že je kousla beruška,“ uzavírá Kočárek.
Repelenty na nechtěné asijské hosty neúčinkují, nejjednodušší prevencí tak zůstává nepouštět je dovnitř a v oknech, kterými větráme, mít sítě. Vypouštění slunéček ven do chladu se navíc bát nemusíme, bez problémů přečkají i klesající teploty, po zimě se rozmnoží a následně hynou.

VSTUP Z DOBRÉHO RÁNA ČT 1
VSTUP Z DOBRÉHO RÁNA ČT 2