Čestný doktorát OU obdržela další významná osobnost evropské vědy

Autor: , 1. 12. 2014

Čestný doktorát Ostravské univerzity v oboru sociální práce udělila vědecká rada prof. Brianu Littlechildovi, jehož vliv na rozvoj oboru sociální práce na Zdravotně sociální fakultě Ostravské univerzity a poté na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě a přínos k rozvoji sociální práce jako vědecké disciplíny je mimořádný. Slavnostní zasedání proběhlo 19. listopadu.

Za dobu své existence dostala v letošním roce Fakulta sociálních studií možnost podruhé navrhnout kandidáta na udělení čestného doktorátu Ostravské univerzity v Ostravě významnému zahraničnímu odborníkovi v oboru, ve kterém má fakulta doktorský studijní program. Naše fakulta spolupracuje se čtyřiceti šesti vysokými školami vzdělávajícími v sociální práci ve dvaceti evropských zemích. Proto nebyl výběr kandidáta pro udělení čestného doktorátu jednoduchý. Kritériem při výběru byl požadavek, aby šlo nejen o významného odborníka, autoritu ve svém oboru, ale i o člověka, který se výrazně zasloužil o rozvoj oboru Sociální práce na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě a zejména o rozvoj doktorského studijního programu na naší fakultě. Proto mne potěšilo, že Vědecká rada Ostravské univerzity schválila jednomyslně návrh, aby se doktorem honoris causa v oboru sociální práce stal prof. Brian Littlechild,“ upřesňuje děkan fakulty doc. Oldřich Chytil.

Prof. Brian Littlechild při přebírání čestného doktorátu

Prof. Brian Littlechild spolupracuje s Ostravskou univerzitou od roku 2000. Podporuje pravidelnou výměnu učitelů a studentů Fakulty sociálních studií (dříve Zdravotně sociální fakulty) s Katedrou sociální práce a ošetřovatelství na Universitě Hertfordshire. Významně přispěl k založení ERIS, Evropského výzkumného institutu sociální práce Ostravské univerzity, v roce 2008. Je členem dozorčí rady ERIS, pravidelně se aktivně účastní Jarní školy sociální práce pro studenty magisterského a doktorského studia, kde poskytuje studentům konzultace a vede workshopy. „Svými bohatými zkušenostmi z řízení výzkumných projektů se podílí na přípravě mezinárodních projektů v rámci ERIS. Poskytuje konzultace studentům doktorského studia sociální práce Fakulty sociálních studií, zejména v oblasti metodologie výzkumu. Metodologii výzkumu v sociální práci také pravidelně přednáší pro studenty doktorského studia. Poskytuje rovněž odbornou pomoc a konzultace členům fakulty při přípravě publikací k vydávání v zahraničí,“ uzavírá doc. Oldřich Chytil.

Prof. Brian Littlechild při přebírání čestného doktorátu