Sebastian byl v Ostravě před třemi lety a byl jeden z těch zahraničních studentů, kteří se aktivně a s nadšením podíleli na organizaci multikulturních studentských akcí v Ostravě. Vždycky si užíval společnost lidí z jiných koutů světa a vůbec nejlépe vycházel se svým spolubydlícím z Turecka. Jak zpětně hodnotí semestr v Ostravě?
Pamatuješ si ještě své první dojmy z Česka či z Ostravy?
Byly vesměs pozitivní, přišlo mi, že Češi nejsou moc odlišní od Němců.
Byl jsi tady tehdy jediný zahraniční student z Německa, takže jsi trávil čas s lidmi z celého světa. Potvrdily nebo vyvrátily se některé z tvých předsudků?
Jedna věc se jednoznačně potvrdila: Lidi ze severu a západu jsou dochvilní, ti z jihu nikoli (smích). Já osobně jsem taková výjimka, která potvrzuje pravidlo. Zato Česko mi vyvrátilo dojem, že je to „old-school“ země. Byl jsem velmi mile překvapen, že je dost moderní. Má tah na branku a myslím, že neustále roste.
Buď konkrétní, co jsi tady například oceňoval?
Byl to celkový dojem, ale jako příklad můžu uvést infrastrukturu. Jel jsem z Německa autem, tak jsem zrovna toto ocenil. Ale i místní hromadná doprava funguje dobře.
Byl jsi jedním z aktivních zahraničních studentů, kteří se účastnili všemožných mezinárodních setkání v Ostravě, po odjezdu odtud jsi hodně cestoval. Co tě na té rozmanitosti prostředí tak baví?
Jednak mě baví pozorovat, jak lidi ze stejných míst, ne zemí, ale spíše regionů, mají podobné názory, zvyky, jednání, gesta. Je zajímavé, že třeba sever Itálie je kulturně blíže Rakousku či Německu, než samotné Itálii. Celkově ta kulturní výměna, poznávání ostatních zemí. Sice žijeme v době levných letenek, ale všude se člověk nedostane – tohle je dobrý způsob, jak to vynahradit. Tak nějak člověku dochází, že Evropa už opravdu není skupina několika oddělených zemí s „oddělenými“ lidmi, ale je neuvěřitelně propojená.
Máš tedy pocit, že jsi z Ostravy v tomto směru odjížděl obohacen?
Určitě. Nejenom o mnohá kulturní poznání, ale také o přátele – doteď se s několika z nich potkávám. Nedávno jsem se v Pekingu potkal se svým ostravský spolubydlícím ze Slovinska a za pár týdnů potkám zase svého kamaráda z Itálie – stěhuje se do Německa. Skvělé vztahy mezi všemi zahraničními studenty fungovaly i díky místnímu studentskému klubu, který pro nás organizoval nespočet akcí, a výborných akcí.
Zníš dost nadšeně, je něco, co ti tady naopak vadilo?
Vzpomínám si, že se mi občas špatně dýchalo – znečištění vzduchu bylo někdy přímo i vidět. I když po tom, co jsem zažil v Pekingu, bych to teď možná mohl přehodnotit. Taky mě štvala ta až nezdravá zima – toho roku bylo i mínus 20.
Myslíš, že Češi jsou multikulturní? Že mají zájem poznávat svět?
Ti, které jsem potkal, byli do jednoho všichni nadšeni myšlenkou vycestovat. Přišlo mi to jako obecně platné pravidlo, ale hodnotit si to netroufám.