Vojtěch Martínek patřil k významným postavám našeho regionu. Jeho osobnost a dílo ožívá ve společném projektu Filozofické fakulty a Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Vojtěch Martínek působil v Ostravě jako novinář, literární historik, středoškolský učitel, dramaturg, knihovník, komunální politik či rozhlasový pracovník a my si letos připomínáme 60. výročí od jeho úmrtí. Všechny tyto tváře Vojtěcha Martínka budou představeny na putovní výstavě, kterou připravuje vědecká knihovna, či v jubilejních novinách dostupných zdarma v tištěné podobě i k online stažení. Ve spolupráci s Centrem regionálních studií při katedře literatury FF OU vznikl také nový portál www.vojtech-martinek.cz, kde mohou zájemci nalézt veškeré informace o tomto autorovi, učitelé ocení pracovní listy pro žáky a studenty a jsou zde ke stažení také některé z Martínkových knih.

Dr. Jakub Ivánek, prof. Jan Malura a dr. Roman Polách z Centra regionálních studií portál doplňují také o online přednášky, které jsou dostupné na YouTube kanále Moravskoslezské vědecké knihovny. Podrobněji tak doplní celkový obraz díla a osobnosti Vojtěcha Martínka. Součástí projektu je také audiokniha pohádek O královně života, jež je určená především nevidomým a slabozrakým. Ve studiu Českého rozhlasu Ostrava ji načetla členka činohry Národního divadla moravskoslezského Anna Cónová. Tyto aktivity určené k připomenutí Martínkovy osobnosti finančně podpořilo Statutární město Ostrava, Moravskoslezský kraj a Ministerstvo kultury ČR.