Mezinárodní festival současného tance, fyzického divadla a nového cirkusu MOVE Fest Ostrava zve všechny milovníky pohybu a performativního umění na 11. ročník, který proběhne od 25. do 29. září. Během pěti dní si návštěvníci užijí rozhýbané sály ostravských divadel i netradiční venkovní prostory s oceňovanými pohybovými projekty nejen z Česka a Slovenska, ale například i ze Švédska či Kanady.

Netradiční novinkou, kterou budou moci Ostravané navštívit zdarma už od pondělí 23. září, bude kanadská interaktivní instalace RADIOMATON. Tuto netradiční fotobudku najdou po celý festivalový týden ve foyeru budovy Fakulty umění v City Campusu OU. Ukrývat bude audiovizuálně pohybový projekt, který získal velké uznání například na mezinárodním veletrhu v Montrealu. Návštěvníci se pomocí videozáznamu stanou součástí mozaiky významů slov a gest, která si klade za cíl upozorňovat na stále aktuálnější problematiku dezinformací, hoaxů a polopravd v této digitální době a jejich vnímání skrze tělo.

Festivalový program nabídne divákům celkem jedenáct pohybových představení současné české i světové taneční scény, komponovaný večer studentských choreografií, dále outdoorový performativní projekt Suitcaseboarding, do kterého budou mít možnost zapojit se i lokální performeři, pohybové workshopy s hostujícími tanečníky, promítání tanečních filmů, diskuze s tvůrci a další doprovodný program pro odbornou i laickou veřejnost.

„V roce 2024 se vydáme zkoumat fenomén opouštění a věřím, že budeme společně objevovat jeho hluboký potenciál inspirující k vytváření prostoru pro příchod nového. S headlinerem festivalu – švédským novocirkusovým souborem Right Way Down – nahlédneme na opouštění jako na směr pohybu kupředu a vstříc budoucnosti. Duet nestorů české taneční scény – Thálií oceněné Heleny Arenbergerové a Václava Kuneše Where představí opouštění jako symbol otevírání nové kapitoly. Opouštění je také projevem odvahy překročit hranice a vydat se do neznáma, kterou bezesporu prokázal slovenský soubor Tanečno ve své inscenaci YOLT – You Live Only Twice,“ popsala ředitelka festivalu Jana Ryšlavá.

Úvodní foto: Divadlo Štúdio Tanca: SEN. Kamil Hauptmann / khfoto.cz