V rámci projektu GAČR „De facto stáry v severní Eurasii v kontextu ruské zahraniční politiky“ jsem se vypravil na výzkumný pobyt do jednoho ze zkoumaných de facto států (tj. mezinárodně neuznávaných států) – Náhorního Karabachu. Cesta do něj však vede pouze skrze Arménii a branou Arménie je Jerevan, kde jsem měl v pátek první dva rozhovory. Teď však nastal víkend a to se tu nepracuje a rozhovory nikdo nedává. Takže vzhůru do ulic Jerevanu!
Jerevan sám sebe považuje za jedno z nejstarších kontinuálně existujících měst světa. Urartská pevnost Erebuni, od níž odvozuje své jméno, byla založena již roku 782 př. n. l. králem Argištim I., a je tedy o plných 23 let starší než Řím. Zbytky citadely obsahující královský palác, chrámovou čtvrť a čtvrť služebnictva se dodnes tyčí na několik desítek metrů vysokém skalním ostrohu nad jedním z jerevanských předměstí. Samotné rozvaliny sice nejsou příliš působivé, zato o to působivější je rozhled do kotliny, v níž Jerevan leží – z jedné strany ohraničené zasněženým sopečným dvojvrcholem Aragacu (4095 m), nejvyšší hory Arménské republiky, z druhé pak dalším sopečným masivem – Araratem – rovněž čítajícím dva vrcholy dosahující 3896 m, respektive 5 137 m. Vrchol Velkého Araratu (arménsky Masis), je rovněž pokryt věčným sněhem a ledem a pohled na něj je vskutku impozantní – vždyť převýšení z Jerevanu činí více než 4 km, což je více než ze základního tábora na vrchol Mt. Everestu.
Ač Jerevan zanedlouho oslaví své dvoutisící osmisté narozeniny, není to na jeho tváři moc poznat. Dlouhá staletí to bylo nepříliš významné sídlo na okraji arménského či perského státu, v 18. a začátku 19. století pak sídlo polonezávislého chanátu a roku 1827 byl dobyt Rusy. Ti z něj udělali oblastní středisko, nicméně rozvoj města nastal až v dobách sovětské Arménie. Jak ruské koloniální budovy, tak další starší stavby musely ustoupit monumentální sovětské architektuře Alexandra Tamanjana, považovaného za jednoho ze zakladatelů sorely. Projdete-li se ulicemi Jerevanu, pochopíte, kde se inspirovali tvůrci Poruby :-).
Ze staré architektury Jerevanu toho moc nezbylo. Kromě pár ruských koloniálních budov a mešity nad zdmi staré perské pevnosti je to v podstatě jen čtvrť Kond, která jakoby zázrakem víceméně unikla jak sovětským demoličním četám, tak buldozerům novodobých developerů – byť je otázkou, na jak dlouho. Paneláky se ke Kondu nebezpečně přibližují a nad jeho budoucností tak visí velký otazník. Zatím se ale můžete toulat uličkami na strmém svahu and řekou Hrazdan, nahlížet do útulných dvorků s visícím prádlem a připadat si pomalu jako v něčím obýváku.
Samotné centrum Jerevanu je příjemné místo plné moderních obchodů, zahradních kaváren, restaurací, klubů a dokonce minipivovarů (napočítal jsem už tři, jeden z nich dokonce český), probouzející se v pozdním dopoledni a usínající až hluboko po půlnoci. Vydáte-li se však ven z centra, viditelně přibývá chudoby a padají také ceny. Za pivo v Beer Academy nedaleko Opery jsem dal cca 70 kč, v Beerhouse Urban na dolním konci třídy Mesropa Maštoce již jen cca 40 Kč a v kebabárně na Zoravar Andranik už za točenou Kilikii chtěli jen cca 25 Kč. Rusky se domluvíte bez problémů a ani s angličtinou se neztratíte, personál v obchodech, hotelech a restauracích zvládá aspoň základní fráze a na anglické menu jsem natrefil i v zapadlé kebabárně kdesi na půl cesty do Šengavitu.
Jerevan není typické turistické město. Cizinců je tu sice hodně, ale zejména mimo sezónu tvoří většinu zjevně Arméni z diaspory – z USA, Francie, Itálie, Ruska, Libanonu apod. Někteří ještě arménsky mluví, jiní nikoliv – proto všudypřítomná angličtina. Pak je tu spousta byznysmenů, což žene ceny hotelů značně nahoru. Potkáte tu ale i evropské turisty (to zejména v létě) a skupinky dobře oblečených anglicky hovořících Íránců, pro které je Jerevan jednou z mála možností, jak nakouknout „na Západ“. A pak jsou tu samozřejmě místní Arméni. Polovina z nich vypadá jako mafináni – a nejspíše to tak i bude, vzhledem k tomu, že Arménie patří mezi nejzkorumpovanější země světa a místní politická a ekonomická elita jednou jsou (ostatně k tomu byl i jeden z včerejších rozhovorů). Druhá půlka v riflích, rolácích a dlouhých šedozelených bundách vypadá jako sovětští disidenti z 80. let – a této jejich minulosti bych se taky nijak nedivil…
Tak toť pro dnešek vše, příště se snad ozvu z Náhorního Karabachu.