Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Na několik dní se pomyslně přeneseme na kouzelný ostrov Mosambik. Právě tak se jmenuje výstava fotografií novináře a antropologa Michala Josephyho. Díky jeho fotografiím se budeme moci ocitnout na místě tisíce kilometrů vzdáleném, o němž víme jen málo. Na 15 snímcích se mu podařilo zachytit drsnou krásu této africké země donedávna zužované občanskou válkou. Součástí vernisáže bude také setkání s mosambickým dokumentaristou a fotoreportérem Antóniem Cossou, který trvale žije v Praze.
Přijměte proto pozvání na vernisáž výstavy 4. května 2017 od 16 hodin v prostorách Galerie na půdě Filozofické fakulty Ostravské univerzity (Reální ulice, 7. podlaží).
Kromě setkání a fotografií jsou připraveny také ukázky z literatury autorů píšících o Mosambiku a rytmy afrických bubnů.
Proč právě Mosambik?
Mosambik je země spadající do Společenství portugalsky mluvících zemí. Výstava vznikla za podpory Portugalského centra v Praze, které úzce spolupracuje s katedrou romanistiky Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Je „ochutnávkou“ toho, s čím se budou moci seznámit posluchači nově otevřeného studijního modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura, do něhož je možné se přihlásit prostřednictvím elektronické přihlášky právě teď. Modul je zaměřený kromě portugalského jazyka také na kulturu a historii portugalsky mluvicích zemí, bývalých kolonií Portugalska, zemí pro Evropana více než exotických.
A byl to právě Mosambik, kde v patnáctém století zakotvila flotila Vasca da Gamy. Jak ale vypadal ostrov a místní lidé kmene Makua dávno před připlutím Evropanů a jaký je život Mosambičanů dnes zjistíte na výstavě KOUZELNÝ OSTROV MOSAMBIK/ UMA ILHA MÁGICA DE MOÇAMBIQUE.
Zájemci o studium modulu Portugalština: jazyk, reálie, kultura se mohou obrátit pro více informací na garantku modulu dr. Marianu Kunešovou (mariana.kunesova@osu.cz).

Stáhnout (PDF, 808KB)