Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

V rámci IEEE World Congress on Computational Intelligence, který se letos konal v kanadském Vancouveru, o kterém jsme informovali v předchozím příspěvku, se konala soutěž CIF (Computational Intelligence in Forecasting Competition). Soutěž byla vyhlášena Ústavem pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM), do které se mohli přihlásit zájemci z celého světa. Do soutěže se přihlásili zájemci z Austrálie, Belgie Německa, Norska, Polska, Portugalska, Ruska , Singapuru, Turecka, Velké Británie a USA.
Cílem této soutěže bylo aplikovat metodu z oblasti computational intelligence na předpověď časových řad, kterých byla připravena celá řada. Soutěžící se snažili navrhnout metodu, která by predikovala 72 měsíčních časových řad (24 řad týkající se vývoje rizikových indikátorů z bankovního sektoru GE Money Bank – dnes Moneta a 48 řad automaticky generovaných s různými trendy a s různou sezónností). Vítězem celé soutěže se stal Slawek Smyl z firmy Microsoft, který si až do Vancouveru přijel osobně převzít diplom od doc. Štěpničky.

Vítěz ke zpracování časových řad použil metodu LSTM (neural network applied to deseasonalized data). Na snímku posluchačů, kteří v napětí sledují  vyhlášení výsledků, můžeme vidět Svena Crona z Lancasteru, který obsadil třetí místo, za ním vítězný Slawek Smyl, vlevo Hans-Georg Zimmermann, vedoucí vývoje v Siemensu, vzadu vpravo Marek Vajgl z Ostravské univerzity. Výsledky celé soutěže jsou k nalezení zde.

dscf3334-1

vítěz soutěže z Microsoftu Slawek Smyla


dscf3337

pohled k posluchačům