Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Ústav pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity disponuje mladými a kreativními matematiky, kteří pod vedením zkušených vědců vyvíjejí praktické aplikace. Jedním z posledních úspěchů je zařízení na chytrý telefon, které je schopno asistovat při jízdě a hlídá váš jízdní pruh, což je neocenitelné zejména v případě nepozornosti čí mikrospánku.
„V normální matematice je bílá jedině bílá. Fuzzy logika je ale schopna pracovat s tím, že bílá čára na silnici může být překryta stínem nebo znečištěná – zkrátka, že není jen černá silnice a bílá čára. A podobně pracujeme s mnoha dalšími informacemi, které jsou v reálném světě proměnlivé,“ vysvětluje principy fuzzy přístupu Petr Hurtík, jenž je původním autorem celého nápadu, který byl později dopracován se španělským kolegou Nicolásem Madridem.
Tento systém je v některých novějších vozech zabudovaný, ale jedná se o drahou příplatkovou výbavu. Pro alternativu vědců z Ostravské univerzity stačí i docela obyčejný chytrý telefon s kamerou. „Zvládl to i mobil za asi dva tisíce,“ říká Hurtík.
O takto praktické výsledky výzkumu je samozřejmě zájem a Fuzzy ústav postupně navazuje spolupráce se soukromou sférou. Petr Hurtík prozradil, že i pro tuto aplikaci sehnali potenciálního sponzora.
O dalších zajímavých výsledcích teoretického výzkumu, které nacházejí své využití v praxi, vás budeme na OU@LIVE pravidelně informovat.