Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Aktivní studenti jsou pro veřejnost vždycky přínosem – vždyť bez nich bychom neměli ani Majáles! Když se ale jejich aktivita spojí se znalostmi z medicíny, mohou veřejnosti nabídnout něco unikátního.Organizace IFMSA CZ, která sdružuje mladé činorodé mediky, má v Ostravě za krátkou dobu existence Lékařské fakulty poměrně silnou základnu a úspěšně realizuje jeden projekt za druhým.
Sexuální poučení
Jedním z nich je právě „Sexuálka“. Studenti zprostředkovávají setkání středoškoláků s lidmi, kteří jsou nakažení virem HIV. Podle studentky 4. ročníku Všeobecného lékařství a členky IFMSA CZ Ostrava Terezy Štefkové se totiž mladí lidé mylně domnívají, že tuto nemoc lze vyléčit, a proto nevěnují patřičnou pozornost prevenci. Přitom nakažených stále přibývá.
„Existuje lék, který průběh nemoci dokáže zpomalit, což je mimochodem výsledek výzkumu českých vědců. Umí s 90 % úspěšností zabránit přenosu viru z matky na dítě. Vyléčit tuto nemoc ale nedokáže,“ dodává Kamila Kurníková, rovněž členka IFMSA CZ a studentka téhož oboru. Tato setkání navíc pomáhají středoškolákům pochopit, že člověk nakažený virem HIV je na první pohled zcela normální a zdravý, takže nevyvolává pochybnosti.
Prsa a prostata jsou tabu
Prostřednictvím jiných projektů se IFMSA CZ snaží upozornit také na další tabuizovaná témata, jako je rakovina prsu či prostaty. „Lidé nejsou otevření a považují to za něco až vulgárního. Pořád je to tabu hlavně u starší generace, a zvlášť na Ostravsku,“ tvrdí Tereza Štefková. Mimo to chodí mladí medici učit středoškoláky základy první pomoci a nabízejí veřejnosti měření tlaku, cukru či tukových parametrů zdarma. „Snažíme se uplatnit a také předat lidem vědomosti získané na univerzitě. Dokážeme posoudit zárodek nemoci a můžeme tak pacienta správně nasměrovat,“ říká k tématu Kamila Kurníková.
Zkušenosti k nezaplacení
A co tyto aktivity přinášejí studentům? Samozřejmě již zmíněnou možnost aplikovat nabyté znalosti v praxi, ale také neocenitelné zkušenosti při komunikaci s pacienty. „To je věc, která mi osobně hodně dala, protože se zbavuji ostychu při hovoru o citlivých tématech, jako je třeba právě HIV,“ vysvětluje Tereza Štefková.
IFMSA CZ také zprostředkovává zahraniční stáže a umožňuje tak studentům poznat, jak zdravotnictví funguje jinde ve světě. Je evidentní, že skloubit studium medicíny a práci pro IFMSA CZ je náročné, ale pomáhá to budoucím medikům poznat skutečnou práci, která je čeká. „Dříve pro mě byla medicína jenom dřina, ale s příchodem do IFMSA CZ Ostrava se pro mě stala přímo mým životem. Najednou už vím, proč to dělám. Už si nedokážu představit, že bych v životě dělala něco jiného,“ shrnuje Kamila Kurníková.