V polovině září proběhl již třetí ročník mezinárodního workshopu OstraPy, který se zaměřuje na výuku programovacího jazyka Python v kombinaci s biologickými daty (zejména sekvence DNA, případně odvozené proteiny). OstraPy je organizován studentskou organizací SOVA a již od prvního ročníku je o workshop velký zájem.
Žijeme v době, kdy se sekvenování genomů a transkriptomů stává natolik dostupným, že míra produkovaných dat výrazně převyšuje schopnost vědecké komunity tato data analyzovat. Programování nám umožňuje ptát se na řadu otázek v mnohem širším měřítku a to za zlomek času, který bychom nad daným problémem normálně strávili.
Python je extrémně jednoduchý programovací jazyk, který každým rokem získává na popularitě. Existuje tedy řada vzdělávacích kurzů. V Ostravě máme například PyLadies, kteří odvádí skvělou práci a stejně jako my poskytují lidem výuku Pythonu zcela zdarma. Nicméně worskhopy zaměřené na výuku Pythonu ve spojení v Bioinformatikou stojí většinou nemalé částky, řádově i desetitisíce.
„Jsem nesmírně hrdý na to, že se nám na Ostravské univerzitě podařilo vytvořit naprosto unikátní workshop, kdy účastníkům poskytujeme výuku a občerstvení zcela zdarma a dáváme tím šanci opravdu každému, kdo má zájem se vzdělávat a včas se zaregistruje. Nutno podotknout, že spousta účastníků tří námi uskutečněných workshopů navštívila Ostravu vůbec poprvé. OstraPy tedy jednoznačně napomáhá propagaci nejen Ostravské univerzity, ale i samotného města Ostrava,“ říká zakladatel a hlavní mentor workshopu David Žihala.
V rámci stáže na univerzitě v americké Mississippi byla SOVA skrze Davida požádána, aby tento workshop uskutečnila i zde a tak vznikl „MississiPy”, který propagoval Ostravskou univerzitu i ve Spojených státech. Na konci roku má SOVA v plánu také AnkaPy v turecké Ankaře, který bude opětovně propagovat Katedru biologie a ekologie, Přírodovědeckou fakultu i celou Ostravskou univerzitu. Vtipné je, že Ankara se geograficky nachází již v Asii. Což znamená, že z myšlenky a práce hrstky studentů se zrodil workshop, který během tří let navštíví Evropu, Ameriku a Asii.
„Velké poděkování pak patří všem studentům, kteří se na organizaci letos podíleli, a to: Michaela Drgová, Veronika Kornová, Jan Kočí, Veronika Labajová, Martin Sokol a zejména pak Stanislav Ožana, který se stará o formální organizaci workshopu a vždy mě přinutí na něm pracovat, což často není úplně jednoduchý úkol. Rád bych také poděkoval panu doktorovi Lukáši Lašovi, který nám letos opravdu hodně pomohl a svému šéfovi doc. Marku Eliášovi, který mě vždy rád uvolní, pokud se jedná o činnost, která má pozitivní dopad na naši univerzitu,” dodává David.