Patnáct renomovaných českých autorů a autorek vytvořilo originální povídky zaměřené na aktuální problémy současných teenagerů, např. (kyber)šikana, handicap, závislost, vnitřní svoboda, manipulace, předsudky atd. Vznikla tak svébytná kniha (svého druhu čítanka) vypravěčsky i tematicky různorodých povídek nazvaná Kapuce od mikiny, která má velkou šanci oslovit čtenáře v citlivém věku dospívání.

„Kapuce je hebké a příjemné teplo. Kapuce je ochrana před větrem. Kapuce je ulita, bunkr. Kapuce je koncertní síň a přístřeší. A co všechno se do takové kapuce vejde? Všechno… Smutek, hněv, strach, žal, ale i radosti, sny, tužby a láska.“

Projekt je zaměřen jednak na práci s dětskými kolektivy na základních školách, jednak na školení budoucích učitelů. Ke knize byla vydána i metodická příručka, kterou vytvořila odbornice na metodiku práce s uměleckým textem Nina Rutová s kolektivem. Kniha povídek i metodická příručka mohou být vítaným zdrojem inspirace pro práci s textem v hodinách literární výchovy na ZŠ a mohly by povzbudit zájem o čtení v době, která nahrává spíše aktivitám jiného typu.

Naši studenti navazujícího magisterského studia, budoucí češtináři, budou mít možnost absolvovat odborné semináře přímo pod vedením Niny Rutové 15. 12. 2022, a to ve dvou skupinách od 10:50 a od 12:30 v místnosti SB 205.

Motto společnosti Celé Česko čte dětem nezní: „Běž a čti si!“, ale zní takto: „Pojď, budu Ti číst. Stačí 20 minut denně. Každý den.“

Přijďte se i Vy podívat, jaké cesty k povzbuzení čtenářství se v současnosti nabízejí! Jste zváni!

MORNŠTAJNOVÁ*PROCHÁZKOVÁ*GOLDFLAM*SOUKUPOVÁ*BŘEZINOVÁ*JEŽKOVÁ*HANIŠOVÁ
*ŠRÁMKOVÁ*STANČÍK*STARÁ*DOSTÁLOVÁ*MAŇÁK*BUDDEUS*SMOLÍKOVÁ