Přes patnáct set dokumentů v českém, slovenském, francouzském či anglickém jazyce z oblasti mezinárodních vztahů, politologie, historie nebo práva věnoval Ostravské univerzitě politolog a historik Jacques Rupnik. Umístěny budou v Univerzitní knihovně, a to pospolu ve Studovně Jacquese Rupnika, kterou tento pátek francouzský politolog osobně navštíví a slavnostně otevře. „Rozloučit se s knihami není těžké, pokud člověk ví, že prožijí další a další životy, tedy tolik životů, kolik budou mít čtenářů. Snad jsem tímto trochu přispěl k vyplnění některých mezer ve fondu Ostravské univerzity,“ uvedl Jacques Rupnik. Rozsáhlý knižní fond Ostravská univerzita získala i díky Petru Pánkovi z Centra PANT, se kterým univerzita dlouhodobě spolupracuje.

Rozloučit se s knihami není těžké, pokud člověk ví, že prožijí další a další životy, tedy tolik životů, kolik budou mít čtenářů. Snad jsem tímto trochu přispěl k vyplnění některých mezer ve fondu Ostravské univerzity.

„Spojení Jacquese Rupnika a Ostravské univerzity si velmi cením. Osobnost profesora Rupnika ovlivnila svými myšlenkami zahraniční politiku naší země, ale i celé střední Evropy. Ostrava se tak bude moci prezentovat jako město, které se díky této světoznámé osobnosti symbolicky propojuje s myšlenkou jednotné a svobodné Evropy,“ popsal rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Inspirativní prostory Studovny Jacquese Rupnika budou moci již od příštího týdne využívat studenti, čtenáři i veřejnost při vzdělávacích a kulturních akcích. Ostravská univerzita vynaložila na stavební práce 1,35 milionu korun a na vybavení pak 850 tisíc korun, díky čemuž vybudovala příjemné moderní a designové zázemí. To vedle samotných studijních prostor představí i tvorbu Jacquese Rupnika a jeho myšlenky o jednotné Evropě.

„Věřím, že ve studovně najdou studenti a naši registrovaní čtenáři krásné zázemí nejen k učení. Výhodou celého prostoru je jeho modulárnost, která nám umožní upravovat jeho dispozice a vytvořit tak ideální podmínky pro nejrůznější kulturní i vzdělávací akce naší univerzity. První akcí, kterou studovna pohostí, bude mezinárodní letní škola na téma nedemokratických režimů,“ řekla ředitelka Univerzitní knihovny Jarmila Dvořáčková.

Studovna Jacquese Rupnika se stane dalším a velmi příjemným místem pro setkávání akademiků, studentů a široké veřejnosti, ať již půjde o besedy a diskuze či další různorodé akce.

„Ostravská univerzita dlouhodobě a intenzivně přispívá k místnímu společenskému a kulturnímu dění. Studovna Jacquese Rupnika se stane dalším a velmi příjemným místem pro setkávání akademiků, studentů a široké veřejnosti, ať již půjde o besedy a diskuze či další různorodé akce,“ doplnil rektor Jan Lata.