Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Přichází léto, období, kdy roste počet úrazů a tím i spotřeba transfúzních přípravků, a zároveň dočasně ubývá dárců krve například kvůli klíšťatům nebo cestování letadlem. Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava tak čelí každoroční výzvě: doplnit zásoby a získat nové dárce. A proto i Ostravská univerzita přichází s výzvou nejen ke svým studentům, ale všem zdravým lidem: daruj krev, pokud můžeš.
Transfúzní přípravky je samozřejmě potřebné mít v zásobě celoročně, ale v období zvýšeného počtu úrazů je musí krevní centra doplňovat o to rychleji. „Stále hledáme způsoby, jak oslovit nové i bývalé dárce, aby k nám přišli a darovali tu vzácnou, nenahraditelnou tekutinu, která jednou může zachránit život našim nejbližším nebo i nám samotným, což si často neuvědomujeme,” říká Naděžda Kalužová z Krevního centra FNO, které je Krizovým centrem pro spádovou oblast Moravskoslezského kraje. Zajišťuje odběry a distribuci transfuzních přípravků pro potřeby civilního a vojenského zdravotnictví při hromadných urgentních příjmech postižených osob. Aby fungovalo, jak má, musí mít primárně dostatečné množství krve pro své pacienty.
Zásoby konkrétních krevních skupin se neustále mění a nejde říci, že je potřeba doplňovat jen jednu konkrétní. Z pohledu Krevního centra je výhodné mít dostatek krve skupiny O-, kterou mohou poskytnout jakémukoli pacientovi, na druhou stranu je vzácná mezi dárci. Každá krev má ale stejnou hodnotu a ničím jiným se nahradit nedá.
Aby mohl jít člověk darovat, musí přesáhnout hranici 18 let, nesmí mít méně než 50 kg a celkově by měl být v dobrém zdravotním stavu. V den odběru by měl dárce odpočívat a má nárok na celodenní pracovní či studentské volno. Celý odběr, včetně vyřízení administrativních záležitostí, trvá okolo hodiny a půl, pokud jde člověk darovat krev poprvé.
Prvodárci jsou většinou překvapení, jak je zákrok jednoduchý a bezbolestný. To potvrzuje i bývalá studentka Filozofické fakulty OU Eva Pawlasová, která chodí pravidelně darovat krev už několik let: „První darování krve bylo k mému údivu úplně v pohodě. Bála jsem se, že mi bude na omdlení, nebo že budu ten den unavená, nic z toho se naštěstí nekonalo. V podstatě si nevzpomínám na nic negativního, vše proběhlo v pořádku. Určitě není třeba se bát.”
Stále ještě existuje spousta mladých zdravých lidí, kteří se bojí jít darovat a neví, co od odběru čekat. Ostravská univerzita se i z toho důvodu zapojila na podzim minulého roku do projektu Normální je darovat a motivuje své studenty k tomu, aby se zapojili i oni, a to tou nejpřirozenější a nejúčinnější cestou – dárcovstvím.
Na stránkách projektu najdou noví dárci také všechny informace, které se hodí před prvním odběrem – harmonogram odběru, co si vzít s sebou, kdo darovat nemůže, a podobně. Projekt s sebou nese důležitou myšlenku a připomíná, že dárce by měl mít především vlastní vnitřní motivaci, uvědomit si, že je to čin naprosto dobrovolný a že stejně jako my teď můžeme pomoci někomu jinému, jednou to může být naopak. Další výhody, jako je den volna nebo odpočet na daních by měly být spíše bonusem.