Kytice z rostlin nasbíraných v ostravské divočině. Právě takové bude vázat na míru zahradní architektka Lucie Králíková v galerii současného umění PLATO, která se na týden promění v konceptuální květinářství. Návštěvníky s kyticemi bude portrétovat pomocí camery obscury fotografka Michaela Karásek Čejková. Na přípravě uměleckého projektu Pomíjivé hovory / Ephemeral Talks se podílela také studentka Ostravské univerzity a fotografka Simona Saeverud.
Kancelář pro umění v Českobratrské ulici se promění v „divné“ květinářství od 21. do 27. září, zahájení se uskuteční ve středu 20. září od 18 hodin. Pro Pomíjivé hovory bude zásadní rostlina, kterou si lidé sami přinesou. Může to být jejich oblíbená, ale stačí stéblo či větvička. Od ní se bude odvíjet dialog mezi autorkami a návštěvníkem. „Výsledkem těchto audiencí pak budou kytice na míru jako šifry lidských příběhů, které si lidé odnesou výměnou za své vlastní rostliny, a civilní portréty, kterými postupně galerii zaplníme,“ naznačují autorky projektu.
Právě „divokou“ kytici v rukou dělníků opravujících Českobratrskou ulici fotografovala Simona Saeverud pro vizuál celého projektu. „Byla to pro mě výzva, která znamenala překlenout strach vykročit ze ‚zajetých kolejí‘ a zkusit něco nového. Zároveň to byla skvělá zkušenost – i fotografování propagačního charakteru může být akční a zábavné,“ říká studentka oboru Tvůrčí fotografie. Ve své připravované bakalářské práci se zabývá přírodními katastrofami v Norsku, kde dva roky pobývala. Aktuálně ji zajímá land art a performance, kterým se chce aktivně věnovat.
Sezónní rostliny pro vaše kytice bude L. Králíková sbírat na haldách, ale také v prolukách a na opuštěných rumištích v centru Ostravy. „Je to unikátní město proluk a tajemných zelených ploch. Jedinečná krajina s divokou květenou,“ vysvětlila zahradní architektka, které chce ukázat Ostravanům, jaké rostliny jim město nabízí. Projekt Pomíjivé hovory byl prestižním časopisem SZUM (PL) zařazen mezi nejzajímavější podzimní výstavy ve střední a východní Evropě.