Ve čtvrtek 3. října vás zveme do prostor OUshopu – Univerzitního obchodu a knihkupectví, kde se bude konat debata s autorkami knižní novinky Ženám žádný obor vědecky od přírody není uzavřen: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století.

Tři autorky – historičky Dana Musilová, Marie Bahenská a Libuše Heczková se v knize věnují ženám, které nejenže získaly vzdělání, ale zapojily se také do světa vědy a mnohdy doslova prošlapaly cestu svým následovnicím. Debatou nás provede rovněž historička docentka Andrea Pokludová z Katedry historie Filozofické fakulty OU.

Autorky v knize zachycují komplexní obraz vědkyně v české a československé společnosti první poloviny 20. století. Kniha nahlíží na kariéru ženy vědkyně z mnoha aspektů, nastiňuje i změnu pracovního trhu v okamžiku, kdy do něj vstupují ženy, a představuje ty obory, které ženy nejvíce přitahují. Autorky čtenářům přinášejí konkrétní zajímavé příběhy a atypické osudy žen vědkyň, mnohdy průkopnic, které v daném okamžiku překračovaly všechny myslitelné společenské normy, aby mohly naplnit život podle svých představ a přesvědčení.

Pojďte s námi společně nahlédnout na zajímavé a nevšední osudy českých vědkyň v první polovině 20. století.

Beseda s autorem Českého bestiáře

Druhá říjnová beseda se koná ve čtvrtek 17. 10. od 17:30 rovněž v OUshopu, na ní se potkáme s autorem čerstvé knižní novinky Český bestiář Jiřím Padevětem. V ní se naopak autor věnuje osudům mužů, dalo by se říct antihrdinům, protože z našeho pohledu jsou vnímání jako ti, kteří v zásadním okamžiku našich dějin fatálně selhali.

Máme v OUshopu široký azyl, říká Jiří Padevět z Nakladatelství Academia

Jiří Padevět si vybral osobnosti, které se různou měrou podíleli na nacistickém či komunistickém režimu. I zde se autor věnuje především životním příběhům, které ale v sobě nenesou nic hrdinského, jsou poznamenány osobním či morálním selháním, jehož se v daný složitý okamžik doby tito muži dopustili. Buďto jako poslové lepšího příštího, jako lidé obohacující se na neštěstí své vlasti, nebo jako lidé, kteří jen chtěli přežít temnou dobu. Debatu moderuje profesorka Iva Málková z Katedry české literatury a literární vědy Filozofické fakulty OU.

Obě knihy jsou z produkce Nakladatelství Academia a oba uvedené tituly, ale i další knihy Nakladatelství Academia můžete zakoupit právě v našem univerzitním knihkupectví.

V průběhu obou besed bude možné dané knihy koupit s dvacetiprocentní slevou. Besedy proběhnou v OUshopu, což je název multifunkčních prostor určených pro prodej univerzitních předmětů a publikací nejen z pera akademiků Ostravské univerzity, ale také pro setkávání při komornějších kulturních a společenských akcích. Prodejna je otevřena každý všední den od 9. do 17. hodiny.

Spolupráce s Nakladatelstvím Academia

Univerzitní knihkupectví spolupracuje s Nakladatelstvím Academia od loňského roku. V uplynulém roce a na jaře tohoto roku jsme díky této spolupráci mohli nabídnout besedy s dalšími vynikajícími osobnostmi, například Martinem Hilským, Václavem Moravcem, Martinem Rychlíkem a dalšími.