Už jen do konce října můžete v porubské galerii Dukla zhlédnout výstavu „Živý pohyb“, která představuje práce jak vybraných absolventů Ateliéru tvůrčí fotografie FU OU, tak jeho současných studentů.

Výstava není oslavným oprášením školních „the best of“ děl, ale prosbou o umělecký a intelektuální dialog mezi vybranými absolventy ateliéru a jeho současnými studenty, kteří pro výstavu vytvořili zcela nové práce.

Slavnostní zahájení výstavy, jejímž kurátorem je Lukáš Bártl, proběhlo 30. září s hudebním vstupem Jakuba Adamce.

Vystavující:

Jan Antoš, Zdeňka Bartošová, Karolína Blachová, Richard Cap, Petra Damašková, Valéria Dinková, Terezie Foldynová, Lenka Glisníková, Patricia Grundzová, Yuliya Herhalava, Adam Kencki, Anna Khmeleva, Patrik Kozák, Jakub Kramný, Pavlína Kříčková, Lucia Kuklišová, Karolína Matušková, Martina Nemravová, Lucia Petrůjová, Jakub Podlesný, Kateřina Pravdová, Nikola Rácová, Nela Siekierová, Vojtěch Škuta, Zuzana Šrámková, Viktoriia Tymonova, Markéta Zimová, Filip Zvěřina

Část kurátorského textu:

Učit fotografii dnes neznamená (nemělo by znamenat) učit zaznamenávat realitu. To umí dnešní fotoaparáty samy a člověka k tomu vlastně nepotřebují. Co ale snad ještě technika neumí, je rozeznat a zaznamenat onen živý pohyb, onu podstatu. Posláním dnešních (ale vlastně i dávno minulých) uměleckých škol by mělo být naučit se rozpoznávat podstatu, umět zaznamenat živý pohyb. Jisté je, že tato cesta není snadná a že se jí nedá projít bez pokory a soustředění. Jak ale bylo řečeno, totéž je žádáno od diváka.

Cesta je také podstatou studia jako takového. Cesta ale nekončí diplomem, jak doufáme, pokračuje dál. Výstava Živý pohyb je tak zastavení na této cestě pro vybrané absolventy a studenty Ateliéru tvůrčí fotografie Fakulty umění Ostravské univerzity. Jedno místo a jedna chvíle jsou jediným omezením, které mají. Jejich díla nejsou vytažena ze studentských šuplíků, ale jsou současná, živá.

Lukáš Bártl

 

Fotografie ze zahájení výstavy: Jiří Birke, z archivu městského obvodu Poruba

Výstava a doprovodný program se uskutečňují za podpory Ministerstva kultury ČR a statutárního města Ostravy.