Katedra sociologie v Paderbornu hostila studenty a studentky z univerzity v Tartu (Estonsko) a z Ostravy a nabídla jim možnost zúčastnit se přednášek a seminářů k aktuálním sociologickým tématům v rámci programu „Sociological Summer Study week“. BIP byl ukončen online setkáním, ve kterém studenti evaluovali celý program a mohli přicházet s nápady, jak by se dalo program ještě vylepšit.

BIP v Paderbornu proběhl od 4. do 9. července 2022 a program celého týdne byl velmi pestrý a obohacující. Studenti a studentky trávili čas jak na univerzitě, tak i volnočasovými aktivitami. Již zmíněné přednášky a semináře byly vedeny v angličtině a týkaly se témat jako například Čas a společnost, Společenská nerovnost ve virtuálním světě, anebo také Gender a rovnost v digitálním světě. Jednou z nejpoutavějších volnočasových aktivit programu byl mezinárodní piknik, kde jsme měli možnost vyzkoušet jak německé, tak i estonské speciality. Dalším z lákavých bodů programu byla procházka Paderbornem, kdy si mohli účastníci prohlédnout město v celé jeho kráse. Předposlední den studentky a studenti podnikli návštěvu památného místa 2. světové války Wewelsburg v okolí Paderbornu, což bylo dalším obdivuhodným místem, které v nich, vzhledem k jeho historii, vyvolalo velice silné emoce.

V rámci programu BIP účastnici získali zajímavé zkušenosti: na jedné straně se mohli účastnit přímo výuky sociologických předmětů na univerzitě, a tak získat dojem o tom, jak se učí sociologie v Německu. Na druhé straně se museli pohybovat v mezinárodním prostředí a tím mohli i vylepšit své jazykové dovednosti. Dalo by se říct, že tento experimentální program proběhl úspěšně a paní doktorka Nicole Horáková navrhla pokračovat s BIP a s mezinárodní kolaborací v příštím roce v Ostravě. Všichni studenti a studentky jsou velmi nadšení a těší se na další kolo programu na jaře 2023, když bude katedra sociologie hostit studenty a studentky z Tartu a z Paderbornu.

Autorky textu: Sára-Anna Swierczyková, 3. roč. sociologie, Uliana (Tessa) Zyrina, 2. roč. sociologie