Zhruba měsíc potrvá výstava Životice 1944 na prostranství před City Campusem OU. V pondělí 12. května ji zahájili zástupci univerzity, Muzea Śląska Cieszyńskiego a spisovatelka Karin Lednická. Výstava klade důraz na osobní příběhy obětí, jejich rodiny a dopad tragédie na celé poválečné generace. K vidění je až do 20. června 2025.
Putovní výstava Životice 1944 připomíná tragédii, při které došlo k masakru 36 civilistů nacistickými jednotkami v srpnu 1944. Výstava vznikla u příležitosti 80. výročí této události ve spolupráci Muzea Śląska Cieszyńskiego v polském Těšíně a české spisovatelky Karin Lednické.
Právě spisovatelka zahajovala výstavu slovy: „Je důležité, že se výstava dostává na akademickou půdu. Osobně jsem přesvědčena, že bez hlubšího poznání historie Karvinska nelze pochopit jeho dnešek. A bez pochopení dneška není možné vystavět smysluplné plány do budoucna, protože nebudou mít pevný základ. Dokud do zásadních rozhodovacích procesů nebudou moci mluvit zástupci společenských věd, stále se budeme pohybovat v rovině technokratických řešení bez naděje na dlouhodobě udržitelný úspěch.” Připomněla tak důležité propojení univerzity s regionem, a to především v návaznosti na důležitost společenskovědních oborů. Známá autorka románové kroniky Šikmý kostel či Životice zároveň vyjádřila přání k prohloubení spolupráce s Ostravskou univerzitou.
Výstava vznikla loni v Polsku, slavnostně uvedena byla v Muzeu Śląska Cieszyńskiego. Následně byla nabídnuta k putovní prezentaci v různých institucích na české i polské straně hranice. Ostrava je jedním z prvních měst v České republice, kde je možné si výstavu prohlédnout.
Prohlédněte si fotogalerii z vernisáže: