Pod Výhonem, Ostrava-Třebovice. Tak zněla poslední a letitá adresa ostravského doyena na poli výtvarného umění. Trochu podivný název ulice, proto každého návštěvníka nutil k zamyšlení, navíc měl více významů. Výhon je například letorost rostliny, mladá a teprve vyzrávající jednoletá větev. A přesně takový býval i Eduard Ovčáček (1933-2022), mimo jiné držitel Ceny Jantar za celoživotní přínos. V mysli neustále mladý, všemu otevřený, jako by ho kmetský věk dostihl jen v občanském průkazu. Výhon je ovšem také výraz pro vyhánění dobytka a Ovčáček si za komunismu prožil dosti ústrků. Jeho smrt oznámila dcera Berenika, zemřel v pondělí 5. prosince 2022 ve věku 89 let.

Narodil se 5. března 1933. A často nad tímto datem i přemítal. „Na mé narozeniny zemřel sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin, to se stalo 5. března 1953. V té době jsem v Bratislavě studoval Vyšší školu hospodářských věd a už od rána jsem zajišťoval velké zásoby vína, abychom mé dvacetiny mohli s kamarády pořádně oslavit. Stalin natáhl brka kolem desáté dopoledne, a odpoledne už byla celá Bratislava zahalena v černé sukno,“ vyprávěl jednou ve svém třebovickém domě.

Mnozí lidé v bratislavských ulicích brečeli. Někdo upřímně, další z čirého pragmatismu, Ovčáček ale smrt diktátora pořádně zapil červeným. A za dalších devět dní zemřel i Klement Gottwald. Najednou všechno vypadalo nadějně a ten dvacetiletý student přemítal: „Ti dva už jsou v prdeli, teď bude lépe.“ Na komunistech ho nejvíce štvalo, že mu zakázali jeho milovaný skauting. „Když skauting utnuli, opravdu mě to hodně nakrklo. A vlastně na celý život zatvrdilo proti těm sviním komunistickým. A to tam napište, o těch sviních, na tom trvám,“ přikázal mi jednou, když jsem s ním dělal časopisecký rozhovor.

Rád tenhle Ovčáčkův postoj připomínám i v den jeho smrti. Komunisti s touhle zemí pořádně zametli, a nejen s Československem. Mistr třeba litoval, že v Rusku bolševismus pořád neskončil, jen se k němu přidal oligarchismus. „Obsazení Krymu je okupace, stejně jako válka na Donbase, a teď už režim mlátí i opoziční demonstranty, Putin to tam teda pěkně drtí,“ řekl mi v roce 2019. Tři roky poté Rusové v Evropě rozpoutali největší válku od té druhé světové.

Děkujeme kulturnímu deníku Ostravan.cz za laskavé svolení k přepisu rozhovoru. Přečtěte si jeho pokračování na webu Ostravan.cz.

Úvodní fotografie: Eduard Ovčáček se svým dílem na výstavě ke 150. výročí Umělecké besedy (Foto: Ivan Mottýl)

 

Eduard Ovčáček na snímku z roku 1994. (Foto: archiv E. O.)

Eduard Ovčáček na snímku v serigrafické dílně, 1999. (Foto: archiv E. O.)

Eduard Ovčáček na výstavě Sokolská 26

Eduard Ovčáček v ateliéru 2016

Eduard Ovčáček na snímku s Fredem, 2001. (Foto: archiv E. O.)

Eduard Ovčáček na snímku z roku 2019