Proč jste si ke studiu zvolili právě Ostravskou univerzitu? 

Vlad: No, jde o první výměnný program, který máme s Českou republikou. Tenhle program byl původně určen pro Bělorusko, ale kvůli politické situaci a dalšímu se rozhodli poskytnout tuto příležitost nám. Pamatuju si, že dva, tři roky zpátky neměli studenti z naší univerzity možnost tady studovat. Jde o novou smlouvu, která nabídla příležitost hned dvanácti lidem z naší univerzity studovat na Ostravské. Což je dost neobvyklé, většinou můžou vycestovat do jiné země jen dva nebo tři studenti. Já a celá naše společnost (ukazuje na Annu a Ilju, pozn. red.) rádi cestujeme, navštěvujeme nová místa. Takže, s Annou jsme byli pracovat v Turecku, a když jsme se vrátili na Ukrajinu, nabídli nám tento program. A jak už jsem říkal, rádi cestujeme a tahle šance vycestovat do České republiky se nám zdála velmi zajímavá.

Ilja: Za mě to taky byla možnost vycestovat tento semestr do jiné země. Je to vynikající příležitost vidět svět, být v jiné zemi, vidět nová místa a získat nové zkušenosti.

Anna: Pro celou naši univerzitu to byla nová příležitost. Máme šanci získat nové vědomosti a jsou to nové zážitky pro naši aktivní společnost. Chtěli jsme studovat i na jiné univerzitě, navštívit jinou zemi, jsem ráda, že jsme tu příležitost získali. Pro nás pro všechny jsou to vlastně stejné důvody.

Na Ostravské univerzitě jsme hodnoceni za naše znalosti nejen prostřednictvím úkolů, které odevzdáváme. Pro učitele je důležité vědět, že jsme se něco naučili, chtějí znát, kolik toho víme.

Líbí se vám na Ostravské univerzitě? Případně, co se vám na ní líbí?

Vlad: Máme tu čtyři předměty a každý z nich je trochu jiný. V jednom předmětu pracujeme na projektu, nemáme tam žádnou teorii, zkrátka jsme postaveni před nějaký problém, pracujeme na něm a snažíme se ho vyřešit. V dalším předmětu musíme vytvořit prezentaci, v dalším píšeme esej a na další musíme každý týden plnit nějaké úkoly. Takže každý ten předmět je jiný, a to je pro nás velmi zajímavé, protože studium na Ostravské univerzitě je hodně odlišné v porovnání se studiem na té naší. U nás máme pět nebo šest předmětů a je to opravdu časově náročné, protože musíme každý týden vypracovat spousty úkolů, a nakonec ještě vytvořit do každého předmětu jeden velký projekt na závěr. Takže to je jeden z důvodů, proč se nám tu studium líbí. Není to tak náročné v tom množství úkolů, které musíme odevzdat. A samozřejmě další důležitou věcí je ta angličtina, protože se tu musíme domlouvat buď anglicky, anebo česky. Takže zlepšujeme své jazykové dovednosti.

Ilja: Mně se líbí systém známkování, to jak nás učitelé hodnotí. To ale tak trochu souvisí s problémem na naší univerzitě. Na Ostravské univerzitě jsme hodnoceni za naše znalosti nejen prostřednictvím úkolů, které odevzdáváme. Pro učitele je důležité vědět, že jsme se něco naučili, chtějí vědět, kolik toho víme. Na naší univerzitě máme opravdu spoustu úkolů, ale to je to jediné, co se po nás chce. Jsou hodnoceny naše úkoly, ale ne naše znalost.

Anna: Mně se líbí metody, které učitelé používají. Pro mě jsou ty předměty velmi zajímavé, protože je každá hodina vždycky úplně jiná. Například jsme s jedním vyučujícím měli možnost navštívit Ministerstvo zahraničních věcí České republiky. To se mi opravdu líbilo, jsem ráda, že jsme mohli navštívit tak zajímavé místo. A taky jsem ráda, že jsme se mohli zlepšit v angličtině.

Co na Ostravské univerzitě studujete? Liší se váš obor od toho původního, který jste studovali na své univerzitě?

Vlad: (hovoří za všechny, pozn. red.) Všichni tři tady studujeme obor nazvaný Sociální a ekonomický zeměpis a regionální rozvoj. Jde o stejný obor, jako jsme studovali na naší univerzitě, ale tady máme zeměpis spojený se zahraničními věcmi. Takže, zeměpis na Ukrajině na naší univerzitě je jen čistě zeměpis, demografie a sociální studia a tak, ale tady je ten obor ovlivněný zahraničními věcmi. Je tedy navíc přítomný politický aspekt v rámci zeměpisu. Je to mnohem zajímavější, protože na Ukrajině můžeme tento obor studovat na fakultě zahraničních věcí, ale studium na této fakultě je opravdu hodně těžké. Není snadné se tam dostat, takže je to pro nás opravdu zajímavé a jsme rádi, že máme možnost studovat tady.

Jaká místa v Ostravě rádi navštěvujete? Doporučili byste nějaké místo?

Anna: Moc se mi líbí centrum města, je opravdu krásné. Líbí se mi taky Dolní Vítkovice. Doporučila bych návštěvu Poruby a Skyfall Baru.

Ilja: Máte opravdu krásné koleje! (smích) No, když tady všechno zavírá tak brzy! Snad všechny obchody a restaurace zavírají v osm a večer pak není, kam vyrazit. Nemám pak, co dělat! Poruba zavírá ve dvě ráno – to je opravdu vážný problém! Ostrava je takové malé město, všechno je tak blízko. Ale jsou i věci, které se mi tu líbí. Je to tak padesát na padesát (smích). Například se mi moc líbí Stodolní, ta je super!

Vlad: Mně se líbí, že to není tak hlučné město, mám rád ticho. Alespoň mi nepřijde Ostrava moc hlučná. Na rozdíl od Ilji se mi líbí, že je vše blízko, všechno, co potřebuju, najdu v centru. Centrum je plné obchodů a restaurací, máme tak všechno na dosah.

Mně chutná české pivo. Než jsem odjel do České republiky, kamarádi mi říkali, že musím ochutnat české pivo a pak jim mám tu chuť popsat po telefonu.

Chutná vám nějaké české jídlo?

Anna: Mně chutnají knedlíky s masem a trdelník.

Ilja: Já mám moc rád supermarket Penny. Mívají tam pizzu ve slevě, se špenátem nebo kuřecím masem, kterou ale kupuju, pouze když je v akci (smích)! Pokud ve slevě není, už mi tak nechutná. Musím říct, že mi moc nechutná ani kofola, mám radši colu, kofola totiž není cola. Ale když je v akci, chutná mi i kofola. Zlevněná kofola ve slevě je totiž skvělá, bez slevy už tolik ne! (smích) A máte opravdu drahý chleba!

Vlad: No, je pro nás velmi těžké zapamatovat si ty názvy jídel. Anna už mluvila o jídle, tak já musím říct i něco o pití. Takže, mně chutná české pivo. Než jsem odjel do České republiky, kamarádi mi říkali, že musím ochutnat české pivo a pak jim mám tu chuť popsat po telefonu. (smích) A to jsem udělal, ale popsal jsem to asi tak, jak popisuje Ilja: Je to krásné, velkolepé a úžasné! (smích)

Proč se rozhodli studovat češtinu ve svém volném čase? Co vás k tomu vedlo? 

Anna: Mojí motivací bylo, že jsem chtěla rozumět tomu, co si všichni ti lidé okolo povídají, a chtěla jsem se naučit dost, abych mohla komunikovat v obchodě. Takže praktické důvody. A možná pokud se situace nezlepší a budeme muset pokračovat ve studiu tady na Ostravské univerzitě, určitě se to bude hodit.

Ilja: Já jsem zrovna seděl doma a hrál jsem Dota. (počítačová hra, pozn. red.) A pak jsem v e-mailu narazil na zprávu, že máme tuhle příležitost navštěvovat kurz češtiny a řekl jsem si, že to je skvělý nápad. Chtěl jsem získat nové vědomosti.

Vlad: Chtěl jsem jenom dodat, že Ilja tu hru porovnával s kurzy češtiny. Jako co z toho je lepší. A vybral kurzy češtiny. (smích)

Ilja: Jo, je to skvělé. Mám tu hru fakt rád, je to něco jako… jako moje manželka. (smích) Ale myslím, že studium češtiny je prostě výborná nová příležitost.

Vlad: Hlavní důvod ke studiu češtiny pro mě byl, že jde o úžasnou příležitost naučit se česky pro případ, že bychom chtěli zůstat v Ostravě na Ostravské univerzitě na denním studiu. Nevybrali jsme si to jako jiné předměty, není to součást našeho oboru. Vybrali jsme si to na základě e-mailu, který nás o tom informoval. Takže se to snažíme naučit, ale někdy je to velmi těžké, protože čeština je jazyk dost podobný tomu našemu. Máme některá společná nebo podobná slova, ale úplně jinak se skloňují nebo časují. Ale jak už jsem říkal, hlavním důvodem bylo to, že budeme potřebovat umět jazyk, pokud tu budeme chtít zůstat.
 
Jste s kurzem spokojeni?

Ilja: Mně se kurz opravdu líbil, ale někteří studenti jsou v češtině napřed, takže bylo občas trochu těžké udržet s nimi krok.

Anna: Ano, tenhle kurz byl velmi zajímavý, líbí se mi metody, které vyučující používá a některé aktivity. Jsem ráda, že jsme si hodně procvičovali konverzaci, to bylo super.

Vlad: Tenhle kurz mi taky přišel moc zajímavý a máme rádi naši učitelku. Taky se mi líbily různé aktivity. Jsem rád, že to nebyla stále jen práce s učebnicí nebo s pracovním sešitem. Jsme s kurzem spokojeni hlavně díky naší vyučující.

Čeština je opravdu zajímavá. Podobnost jazyků nám usnadňuje porozumění, zároveň to ale někdy může dělat i těžší. Je to taková bariéra pro naši gramatiku. Máte spoustu podobných slov, ale ta gramatika je úplně jiná. Je to docela matoucí.

Líbí se vám čeština?

Ilja: Je opravdu podobná našemu jazyku. Podle mě zní trošku jako taková legrační verze našeho jazyka.

Vlad: Je opravdu zajímavá. Podobnost jazyků nám usnadňuje porozumění, zároveň to ale někdy může dělat i těžší. Je to taková bariéra pro naši gramatiku. Máte spoustu podobných slov, ale ta gramatika je úplně jiná. Je to docela matoucí.

Anna: Podle mě je čeština moc zajímavá, i ty podobnosti. Mluvit česky je pro mě těžké, ale zase je docela snadné vám rozumět. Některá slovíčka jsou opravdu legrační, protože v našem jazyce buď nedávají vůbec žádný smysl nebo znamenají něco jiného.

Plánujete pokračovat ve studiu češtiny?

Vlad: Myslím, že teď to spíš záleží na dalších podmínkách. Někteří z nás třeba zůstávají na prezenční studium, ale například já a Anna pojedeme pracovat do ciziny. Až, a jestli vůbec, se vrátíme, určitě budeme chtít pokračovat, ale teď naše plány závisí na současné situaci. V tuto chvíli jde prostě o náš budoucí život a příležitosti. Jak se chceme rozhodnout, co chceme dál dělat… Takže, baví nás to, ale nevíme, co přinese budoucnost.

Anna: Jo, se mnou je to stejné. Musíme si teď prostě vybrat tu praktičtější možnost, což je práce.

Ilja: Já mám v plánu pokračovat ve studiu češtiny. Pokračuju na magisterské studium, takže tady zůstávám.

A poslední otázka: Jaké máte plány na léto? 

Anna a Vlad: Za nás to bude určitě práce v  Turecku.

Ilja: Já budu spát a spát a spát. To je moje životní motto. Spánek, jídlo a spánek. (smích) Ne, zítra začínám nový život, budu celé dny studovat, a hlavně češtinu! Bude to drsné léto! (smích)