Může být obtížné představit si život na několik měsíců v cizím prostředí, s neznámými lidmi, daleko od starého dobrého domova. Studentky Pedagogické fakulty OU Adéla a Julie dokázaly sebrat odvahu a díky programu VIA Exchange vyjet načerpat studijní zkušenosti do daleké Jižní Koreje.

Studentky nezaspaly na vavřínech a hned v prvním ročníku se přihlásily do programu VIA, který umožňuje studentům Ostravské univerzity vycestovat na partnerské školy po celém světě. Poté, co úspěšně prošly výběrovým řízením programu, nastal rok plný příprav: mnoho z nich příjemných, při kterých si člověk uvědomí, že opravdu bude mít možnost splnit si sen a vycestovat do dalekých krajin. Existuje samozřejmě i to „nutné zlo“ v podobě administrativy, s tím ale holkám pomáhali koordinátoři, kteří se obratně orientují v tom, co vše je pro konkrétní cestu potřeba. Rok příprav utekl jako voda a nastalo období očekávání a nedočkavosti, které vyvrcholilo právě příjezdem do vybrané země – v tomto případě do Koreji.

Julii a Adéle hned po příjezdu začali pomáhat jejich buddies – tedy místní studenti Soongsil univerzity, kam přijely studovat na jeden semestr i naše studentky. Zorientovat se v novém školním systému by mohlo být náročné, proto je velmi uklidňující, že je k dispozici někdo, na koho se studentky mohly obrátit. Buddies jsou také klíčem k navazování nových vztahů, neboť právě oni v Koreji organizovali všemožné aktivity pro zahraniční studenty. Nakonec si zde studentky našly skupinku asi dvaceti lidí, se kterými trávily své víkendy a společně objevovaly krásy Koreje. Mnoho z těchto kontaktů navíc Adéla a Julie neztratily ani po dokončení jejich studijního pobytu, se svými novými přáteli se setkaly znovu v Barceloně a Dánsku, otevřely se jim tedy dveře k novým dobrodružstvím, které nelze získat jinak než cestováním.

Většina z nás si Koreu představí jako stát plný moderních budov a rušných ulic – toto je pravda pouze z části. Ano, Soul je se svými desíti miliony obyvatel opravdové velkoměsto, stačí ale vyjet pár kilometrů za město, aby člověk zjistil, že Korea ukrývá mnohé další krásy, které se Julii a Adéle poštěstilo poznat.

To mě hodně překvapilo – Korea má hrozně krásnou přírodu, hory, nádherná města u moře. Mám pocit, že si to hodně lidí neuvědomuje. Ta země je hrozně rozmanitá.

Studentky si i během studia udělaly čas na procestování mnoho míst v Koreji, učaroval je půvab specifické architektury korejských chrámů, procházely se po čajových plantážích na jihu země, ale také poznaly již zmiňovaný dech beroucí Soul. Během svých cest pochopily mnohé také o místní kultuře – vše se zde alespoň trochu liší od toho, jak jsme na to zvyklí v České republice. Lidé se k sobě chovají jinak, liší se způsob stolování, a zdejší vysokoškolský systém je také jiný.

Tak tedy například místní nemají ve zvyku moc vařit, někteří dokonce nemají k dispozici ani kuchyně, jelikož je mnohem výhodnější stravovat se v restauracích. Studentky tedy mohly ochutnat nefalšovaná tradiční jídla jako kimchi nebo korejské dumplings v místních podnicích. Náklady na stravu, ubytování a cestu jim navíc byly pokryty univerzitním grantem, který obdržely v rámci programu VIA Exchange.

Dlouho jsem váhala, jestli se přihlásit, nakonec jsem to stihla úplně na poslední chvíli. Jsem šťastná, že jsem to udělala. Ta zkušenost je naprosto nenahraditelná.

Co ještě dodat? Výjezd do zahraničí není ztrátou času, Julie a Adéla se vrátily domů, stihly si dodělat zkoušky a mohou pokračovat ve studiu a ve svých životech tady u nás v Česku – nyní jsou ale obohaceny o unikátní zážitky, na které budou vzpomínat celý život.

Program VIA Exchange se otevírá pro studenty OU jednou ročně vždy na podzim pro výjezdy v následujícím akademickém roce. V programu VIA Exchange je možné se hlásit na jednosemestrální pobyty na univerzitách v USA, Jižní Koreji, Japonsku, Malajsii, Mexiku a v dalších zemích, na které studenti obdrží finanční podporu až ve výši 90 % předpokládaných nákladů mobility. Detailnější informace k výjezdům do zahraničí lze nalézt zde, na portále v sekci Pro studenty, či kontaktem Centra mezinárodní spolupráce.

Proto nečekejte a už na podzim 2022 se zapojte a obohaťte svůj studentský život o novou a neocenitelnou zkušenost!