Navštivte výstavu íránských umělců nazvanou Women, life, freedom ve foyer budovy Univerzitního zázemí sportu a behaviorálního zdraví v novém City Campusu Ostravské univerzity. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 4. dubna od 14 hodin.

Svá díla vystaví íránské umělkyně Shimay, Yasmina Golshani a Soroush Sanaei. Výstava je zároveň součástí aktivit Ostravské univerzity podporujících svobody a dodržování lidských práv v Íránu. Již v listopadu minulého roku ostravští akademici vyzvali mezinárodní akademickou obec i veřejnost, aby se připojili k Ostravské iniciativě pro podporu svobody a dodržování lidských práv v Íránu.

Připojte se k Ostravské iniciativě pro podporu svobody a dodržování lidských práv v Íránu, podepište petici na Change.org.

Ostravští akademici již na podzim minulého roku publikovali na světové petiční platformě change.org Otevřený dopis Íránců žijících ve svobodném světě a vyzvali vedení českých i světových univerzit, studující a všechny, kterým není situace v Íránu lhostejná, k jeho podpisu.

„Vyjádřit otevřeně nesouhlas s bezostyšným ignorováním lidských práv a šířit povědomí o utrpení lidí v Íránu považujeme za svou povinnost. Chceme studenty vést k zájmu o společnost a k zodpovědnosti za to, jak se jí vede, proto sami nemůžeme být lhostejní,“ uvedla prorektorka Ostravské univerzity pro mezinárodní vztahy Renáta Tomášková.

Chceme studenty vést k zájmu o společnost a k zodpovědnosti za to, jak se jí vede, proto sami nemůžeme být lhostejní.

„Bohužel mnoho lidí stále uvažuje ve stereotypech a žije v mylné představě, že je režim v Íránu takový, jaký si tamní majoritní společnost přeje. Za celou svou kariéru jsem nepotkal žádného kolegu z Íránu, který by režim podporoval. Nikdo z nich se nikdy nechoval necitlivě nebo nadřazeně k ženám. Naopak s režimem aktivně bojují. Jejich situace se dá přirovnat k naší v 80. letech. Dramatický rozdíl však je v tom, že islamistický režim potlačuje jejich protesty s pro nás nepředstavitelnou brutalitou. A oni mají nesmírnou odvahu této brutalitě čelit,“ okomentoval situaci prorektor Ostravské univerzity pro vědu a uměleckou činnost a jeden z organizátorů Ostravské iniciativy pro podporu svobody a dodržování lidských práv v Íránu Martin Štěpnička.

Jako součást aktivit podporujících svobodu a dodržování lidských práv v Íránu se bude v dohledné době konat také původně plánovaná online přednáška íránského spisovatele, novináře a akademika dr. Mahmuda Farjamiho, který se ve své odborné činnosti zaměřuje mimo jiné na politickou satiru. O přesném termínu přednášky vás budeme včas informovat.