Výstava Literární paměť regionu 1918-2018 (texty, osobnosti, místa) byla poprvé představena v září 2021 ve Slezském zemském muzeu. Od března do srpna 2022 byla k vidění v knihovně města Ostravy a posléze v aule Gong v Dolní oblasti Vítkovic. V únoru letošního roku se přemístila do Moravské zemské knihovny v Brně a odtud pak na Ústav slovanských studií ve Vídni, kde zejména studentům bohemistiky přibližuje prostřednictvím jednotlivých úryvků regionální literaturu.

Ty jsou s citem a erudicí vybrány tak, aby uchovaly jedinečnou, v literatuře zachycenou podobu regionu, představují úryvky, jež jsou reakcí na historické události nebo na jejichž základě lze uvažovat o způsobech identifikace s místem. Díky výstavě si zahraniční studenti mohou vytvořit přesnější představu o mentalitě, kultuře a identitě našeho regionu, o jeho politických i historických proměnách.

Výstava rozšiřuje povědomí o našem regionu a kultuře za hranice, dává poznat, že literární vědci Filozofické fakulty postihli celou paletu témat odrážejících se v místní literární tvorbě. Zaměřili se na tři základní témata – prostor, topoi a literární scénu v různých obdobích poznamenanou politickými či společenskými změnami. Výstava nepomíjí ani autory píšící polsky, německy či v nářečí, odhaluje širokou škálu přístupů, forem i povahy, jež určují náš národní i regionální charakter a identitu.

Výstava Literární paměť regionu 1918-2018 (Texty, lidé, místa) byla součástí projektu podpořeného Ministerstvem kultury ČR – Literární obraz regionu 1918-2018 (severovýchodní Morava a české Slezsko). Osobnosti, události, instituce, místa, texty (NAKI II, DG20P02OVV020). Projekt byl zpracováván v letech 2020 až 2022.